Ubiegły tydzień w Bonn przebiegł pod znakiem dwóch istotnych wydarzeń – Gali 30-lecia istnienia Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego oraz Zjazdu Generalnego IPC. Opracowane zostały najważniejsze cele działań międzynarodowego ruchu paraolimpijskiego. Do grona zrzeszonych w IPC dołączyły cztery nowe Komitety – Kiribati, Malediwy, Malta i Paragwaj.
Gala 30-lecia istnienia Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) była najważniejszym wydarzeniem przybyłych do Bonn blisko 500 przedstawicieli komitetów narodowych z całego świata. Powitał ich obecny Prezydent Andrew Parsons wraz z pierwszym Prezydentem światowego ruchu paraolimpijskiego Dr. Robertem Steadward’em. Na sali pojawili się zawodnicy i działacze zasłużeni dla rozwoju ruchu paraolimpijskiego na całym świecie – część z nich została uhonorowana paraolimpijskimi medalami.
Historycznie Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski powstał 22 października 1989 roku w Dusseldorfie. Jak podkreślił Andrew Parsons 30 lat rozwoju, od niewielkiej organizacji, do tej, która błyszczy na tle współczesnego świata to przykład, że warto dążyć do realizacji tego, co czasami wydaje się niemożliwe.
– Te 30 lat to czas ogromnego rozwoju – powiedział Parsons – stało się to dzięki niewiarygodnemu wysiłkowi wielu ludzi, członków IPC, pracowników biura, wolontariuszy, klasyfikatorów, Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu, partnerom biznesowym, mediom, moim poprzednikom, którymi byli Sir Philip Craven i Dr. Bob Steadward, a przede wszystkim samym zawodnikom. Osiągnęliśmy więcej, niż ktokolwiek by się spodziewał. Ale to co najbardziej fascynujące, to fakt, że dopiero się rozkręcamy.
Podczas Gali prezentowane były gratulacje i życzenia ze strony zawodników, celebrytów i głów państwa m.in. Kanclerz Niemiec Angeli Merkel, Premiera Kanady Justina Trudeau czy Księcia Monako Alberta II. Zgromadzeni w Sali Kameha mieli także okazję wysłuchać fragmentów nagrania przekazanych IPC przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Składając gratulacje i życząc kolejnych sukcesów Prezydent podkreślił, że paraolimpijczycy spełniają marzenia o wielkiej, sportowej walce.
– Oni udowadniają, że nic nie jest niemożliwe. Jesteśmy dumni, że Polska jest krajem, w którym idea paraolimpijska znajduje wciąż nowych naśladowców i promotorów, a polscy paraolimpijczycy, startując w igrzyskach paraolimpijskich już od 1972 roku zdobyli łącznie w letnich i zimowych zawodach 774 medale!
Prezydent Andrzej Duda nie był jedynym Polakiem, który złożył życzenia z okazji urodzin IPC. Na fanpage’u Paralympic Games opublikowano także gratulacje Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki oraz paraolimpijek, wybitnych osobowości polskiego sportu – Natalii Partyki oraz Katarzyny Rogowiec.
Kluczowym momentem wieczoru poprzedzonym wspomnieniami dotyczącymi historii IPC było wręczenie Paraolimpijskich Medali – najwyższego odznaczenia przyznawanego przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski. Pośmiertnie otrzymał go Jose Luis Campo, wieloletni Prezydent Amerykańskiego Komitetu Paraolimpijskiego zmarły w październiku 2017 roku. Prezydent IPC Andrew Parsons nie krył łez i wzruszenia przekazując medal żonie i synowi zmarłego.
– Zawsze był i będzie moim mentorem. Największą inspiracją – podkreślił Parsons.
Galę 30-lecia poprzedził Media Summit, w którym wzięła udział rekordowa liczba ponad 200 przedstawicieli mediów i rzeczników narodowych komitetów. Wśród poruszanych zagadnień podczas całodniowej konferencji oprócz działań związanych z promocją igrzysk paraolimpijskich dotyczących minionych („Meet the superhumans”, „Start your impossible”) i planowanych kampanii realizowanych zarówno przez Channel 4 jak i japońską telewizję NHK, było spotkanie z twórcą filmu prezentującą historię igrzysk paraolimpijskich „Harder than you think” – premiera filmu planowana jest tuż przed rozpoczęciem igrzysk paraolimpjskich w Tokio.
Istotnym elementem obchodów 30-lecia było podpisanie podczas konferencji IPC porozumienia z ONZ dotyczącego kampanii na rzecz realizacji 17 celów zrównoważonego rozwoju. Hasło IPC „Change starts with sport” – „Zmiana zaczyna się od sportu” doskonale wpisuje się w misję działań zarówno ONZ jak i Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Z kolei podczas Zjazdu Generalnego IPC, które trwało do niedzieli zaprezentowano postanowienia wypracowane w ciągu ostatniego półtora roku dotyczące przyszłości organizacji. Andrew Parsons podkreślił, że priorytetem dla niego jest system klasyfikacyjny.
– Chciałbym, by IPC było organizacją transparentną, otwartą na dialog i budzącą absolutne zaufanie” – podkreślił Prezydent IPC.
Podczas wydarzeń związanych z obchodami 30-lecia IPC w Bonn Polskę reprezentowali Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Romuald Schmidt, członek zarządu PKPar oraz Paulina Malinowska-Kowalczyk, rzeczniczka prasowa PKPar.
foto: PKPar, IPC
inf.wł.