Podczas rozgrywanych w brazylijskim Sao Paulo zawodach Pucharu Świata w szermierce na wózkach na podium trzykrotnie stawali mężczyźni. Po złoto w szabli sięgnął Adrian Castro, brąz w tej samej broni wywalczył Grzegorz Pluta. Srebro natomiast panowie zdobyli drużynowo w szpadzie.

W dalekim Sao Paulo Polskę reprezentowało 10 zawodników. Do rywalizacji stanęło blisko 100 szermierzy z 20 krajów świata. Nasi szermierze przybyli na miejsce zawodów z przygodami, opóźnionymi lotami i… bez sprzętu. Ten szczęśliwie doleciał w noc poprzedzającą rywalizację. Nie obyło się zatem bez nerwów i ogromnego zmęczenia.

Najlepiej spisali się szabliści Adrian Castro i Grzegorz Pluta (kat. B).  Adrian Castro (IKS AWF Warszawa) zdobył złoty medal, a Grzegorz Pluta (Szermierka Wołomin) stanął na trzecim stopniu podium potwierdzając tym samym, że szabla jest tą bronią, w której świat musi się liczyć z Polakami.

Rio de Janeiro, Brazil – 2016 September 12: Adrian Castro from Poland rests while Quarter-Final Men’s Individual Sabre – Category B at Carioca Arena 3 during 2016 Summer Paralympic Games on September 12, 2016 in Rio de Janeiro, Brazil.
Adam Nurkiewicz declares that he has no rights to the image of people at the photographs of his authorship.
Picture also available in RAW (NEF) or TIFF format on special request.
Any editorial, commercial or promotional use requires written permission from the author of image.
Mandatory credit:
Photo by © Adam Nurkiewicz / Mediasport

– Wygrywam puchar świata w Sao Paulo, a Grzegorz Pluta zajmuje 3 miejsce. Strasznie się cieszę, gdyż to turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Chciałbym podziękować wszystkim którzy przyczynili się do tego sukcesu. Liczę na Wasze dalsze wsparcie zwłaszcza teraz przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata i igrzyskami, do których wczorajszy wynik mnie mocno przybliżył –  napisał Castro na swoim fanpage’u po odebraniu medalu.

Srebro w drużynie w niedzielę zdobyli szpadziści w składzie Dariusz Pender, Kamil Rząsa, Michał Nalewajek i Norbert Całka. W turnieju drużynowym wzięło udział 12 zespołów.

Warto dodać, że PŚ w Sao Paulo będący kolejnymi zawodami kwalifikacyjnymi do igrzysk w Tokio był bardzo udany dla Marty Fidrych, która w szabli była 5, a w szpadzie 7 zapewniając sobie tym samym miejsce w najlepszej światowej ósemce (kat. A).

– Jak to mówią „nie zawsze jest niedziela”.Nie zawsze się wygrywa, a porażka jest okazją by spróbować jeszcze raz tylko z większym doświadczeniem. Mam rację?
Dużo nerwów, dużo niepotrzebnego stresu, ale nie schodzimy poniżej założeń – szablowe zmagania kończę po raz kolejny w finałowej ósemce. Czas na chwilę wytchnienia i na porządne odrobinie lekcji przed kolejnym startem – napisała Fidrych w mediach społecznościowych komentując swój brazylijski start.

źródło: inf.wł.