STRONA GŁÓWNA > Aktualności > ZMIANA DECYZJI IPC! Sportowcy z Rosji i Białorusi wykluczeni z rywalizacji w igrzyskach w Pekinie
Aktualności

ZMIANA DECYZJI IPC! Sportowcy z Rosji i Białorusi wykluczeni z rywalizacji w igrzyskach w Pekinie

W dniu dzisiejszym Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski skorygował swoją wcześniejszą decyzję i ostatecznie zawodnicy z Rosji i Białorusi nie wystąpią w żadnej formule podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie. – Jest to jedyna słuszna decyzja – mówi Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, który jako pierwszy zakwestionował wczorajszą decyzję IPC.

-Jest to jedyna słuszna decyzja, jaką mógł podjąć Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski. W sytuacji, w jakiej znajduje się Ukraina nie mogło być inaczej – mówi prezes Łukasz Szeliga. – Oczywiście, byliśmy i pozostajemy w stałym kontakcie ze sportowcami ukraińskimi, mocno się z nimi solidaryzujemy i chcemy ich wspierać również na miejscu w Pekinie. Ta pierwotna decyzja IPC o starcie Rosjan i Białorusinów pod flagą neutralną budziła wiele kontrowersji, a argumentacja Prezydenta Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego Andrew Parsonsa nie była dla mnie przejrzysta. Świat odebrał tę decyzję bardzo negatywnie – w sytuacji, gdy od Rosji i Białorusi odwracają się korporacje, przedsiębiorstwa, federacje sportowe, IPC podjęło zupełnie niezrozumiałą decyzję. Nie tylko dla mnie – rozmawialiśmy tutaj z przedstawicielami wielu komitetów narodowych.  Cieszymy się jednak, że ostatecznie będziemy mogli skupić się na sporcie i zdobywaniu medali, a nie zastanawiać się nad rezygnacją ze startu.