STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Zmarł Tadeusz Milewski, paraolimpijczyk i działacz społeczny
Aktualności

Zmarł Tadeusz Milewski, paraolimpijczyk i działacz społeczny

Nie żyje prezes Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Tadeusz Milewski. Działał na rzecz osób niepełnosprawnych, był prezesem Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, sportowcem, medalistą paraolimpiady w Toronto, założycielem Stowarzyszenia CROSS, czy też przewodniczącym Związku Kultury Fizycznej OLIMP.  

O śmierci Tadeusza Milewskiego poinformował w poniedziałek, 11 maja, w mediach społecznościowych prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

„Odszedł Tadeusz Milewski. (…) Człowiek niespożytej energii i niezwykłej wrażliwości społecznej. Znałem Tadeusza od bardzo wielu lat. Łączyła nas sportowa przeszłość i bardzo częste zawodowe kontakty związane z jego aktywną działalnością na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Do swojej życiowej mety dobiegł zasłużony mieszkaniec Olsztyna – napisał prezydent Grzymowicz.

Tadeusz Milewski mieszkał w Olsztynie od 1945 roku. W latach 1958-1971 był członkiem kadry narodowej i reprezentantem Polski w lekkiej atletyce oraz czołowym zawodnikiem olsztyńskiej Gwardii w biegach długodystansowych.

W 1971 r. uległ wypadkowi samochodowemu, w którym częściowo utracił wzrok. W 1976 r. był uczestnikiem paraolimpiady w Toronto, gdzie zdobył brązowy medal.

W 1994 r. założył Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, któremu przewodniczył. Bardzo aktywnie działał na rzecz osób niepełnosprawnych, m.in. był inicjatorem i realizatorem budowy Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego Niewidomych w Olsztynie przy ul. Paukszty.

Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

Źródło: PAP/własne

W 2014 roku portal niepełnosprawni.pl opracował sylwetkę Tadeusza Milewskiego.