Złoty medal Oliwii Jabłońskiej i dwa srebrne Jacka Czecha – to dorobek parapływackiej reprezentacji Polski na półmetku mistrzostw Europy, odbywających się w dniach 21-27 kwietnia na Maderze w formule open.

Dzień wcześniej – w poniedziałek – Oliwia Jabłońska nieznacznie przegrała podium na dystansie 200 m stylem zmiennym. We wtorek, na 400 m stylem dowolnym (klasa S10) nie było już na nią mocnych.

Po 50 metrach Oliwia była druga, wyprzedzała ją jedynie Węgierka Bianka Pap, z którą nasza pływaczka przegrała podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata. Na drugiej długości basenu obie zawodniczki wyprzedziła Amerykanka Alexandra Truwit, jednak od połowy dystansu prowadziła już nasza reprezentantka, choć rywalka z USA cały czas była bardzo blisko.

Świetny ostatni nawrót Amerykanki pozwolił jej jeszcze zbliżyć się do Polki i prawdziwa walka o złoto rozegrała się na ostatniej prostej. Ostatecznie to Oliwia zwyciężyła wynikiem 4.37,42, a Amerykanka była słabsza o zaledwie pół sekundy. Na trzecim miejscu dopłynęła Pap.

438669929 933425118778207 7863004695412273468 n
na zdjęciu Oliwia Jabłońska ze złotym medalem ME

Dwa srebra Jacka Czecha

Dwa srebrne medale – to dotychczasowy dorobek Jacka Czecha, startującego w klasie S2.

Pierwszy z krążek zdobył we wtorek, na dystansie 100 m stylem grzbietowym. W połowie dystansu Jacek zajmował drugą pozycję, za Władimirem Daniłenką, zawodnikiem startującym pod flagą neutralną. Tuż za naszym reprezentantem był Roman Bondarenko z Ukrainy, który jednak odpadł z rywalizacji na ok. 30 metrów przed metą. W walce o złoto zostali tylko Czech i Daniłenko. Przez chwilę wydawało się nawet, że nasz zawodnik prowadzi, jednak to ostatecznie rywal był szybszy o niecałą sekundę. Czas Polaka: 2.06,48.

Bardzo podobnie zaczął się środowy finał 200 m stylem dowolnym. Po pierwszej długości basenu prowadził Daniłenko, tuż przed Czechem i Bondarenką. Na drugim i trzecim nawrocie przewaga prowadzącego nad Polakiem rosła, a Ukrainiec nie wytrzymał tempa. Także i tym razem nasz zawodnik nie znalazł recepty na Daniłenkę i z czasem 4.29,72 zdobył swój drugi na tych mistrzostwach srebrny medal. Na trzecim miejscu był ostatecznie Iyad Shalabi z Izraela.