STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Trzy medale strzelców w Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec!
Aktualności

Trzy medale strzelców w Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec!

W dniach 7-13 maja br. w Hanowerze  odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Niepełnosprawnych w strzelectwie sportowym. Startowały rekordowo 42 reprezentacje z całego Świata, razem 173 zawodników, w tym 10 zawodników z Polski.  Nasi kadrowicze zdobyli w sumie trzy medale (złoto i dwa razy brąz) oraz ustanowili 5 nowych rekordów Polski.

Niespodziankę sprawił Szymon Sowiński (START Zielona Góra), który w konkurencji P5 – pistolet standard zdobył brązowy medal indywidulanie wynikiem 342 pkt. Przegrał jedynie z Frankiem Heitmeyerem – GER – 348 pkt. oraz Geraldo Rosenthalem –  BRA – 345 pkt. Wysoki wynik indywidualny Sowińskiego przyczynił się do zdobycia w tej konkurencji wraz z kolegami kadrowiczami Kacprem Pierzyńskim (START Gorzów Wlkp.) oraz Sławomirem Okoniewskim (START Szczecin) – złotego medalu zespołowo – wynikiem 1001 pkt.

W kolejnym dniu zawodów „pistoleciarze” w składzie Filip Rodzik (SKORPION Polkowice), Szymon Sowiński (START Zielona Góra), Sławomir Okoniewski (START Szczecin) dołożyli jeszcze brązowy krążek zespołowo w konkurencji P4 – pistolet dowolny 60 strz. wynikiem 1551 pkt. Ulegli jedynie reprezentacji Iranu – 1605 pkt. oraz Chin – 1564 pkt. Najlepszym zawodnikiem z Polski w tej konkurencji okazał się Filip Rodzik, który po kwalifikacjach jedyny wszedł do ścisłego finału. W finale stoczył emocjonującą walkę z najlepszymi na świecie. Przed ostatnim strzałem zajmował drugie miejsce, jednakże ostatni strzał 7,2 pkt. wyeliminował go z grona medalistów i ostatecznie zajął czwarte miejsce wynikiem 143,6 pkt. W kolejnej konkurencji P3 – pistolet sportowy 30+30 Rodzik zajął 10 miejsce i nie awansował do finału, jednakże wynik jest nowym indywidualnym rekordem Polski (561 pkt.) i co przyczyniło się do ustanowienia w konkurencji P3 przez zespół w składzie Filip Rodzik (SKORPION Polkowice), Szymon Sowiński (START Zielona Góra), Sławomir Okoniewski (START Szczecin) kolejnego rekordu Polski – wynikiem 1617 pkt. oraz w konkurencji P1 – pistolet pneumatyczny 60 strz. nowego rekordu Polski – wynikiem 1637,0 pkt., jednakże zabrakło trzech punktów do miejsc medalowych i ostatecznie zespół zajął w tej konkurencji czwarte miejsce.

Należy nadmienić, iż dobrymi wynikami mogą pochwalić się również „karabiniarze”: Waldemar Andruszkiewicz, Tadeusz Sondej, Tadeusz Burski (wszyscy START Szczecin), którzy co prawda nie zdobyli medalu podczas tych Mistrzostw ale ustanowili dwa nowe zespołowe rekordy Polski w konkurencji R3 –  1880,1 pkt. oraz w konkurencji R1 – 1676,7 pkt.

Bardzo dobrze zaprezentował się Kacper Pierzyński (START Gorzów Wlkp.) który oprócz wspomnianego złotego medalu zespołowego wystrzelał w konkurencji P1 – 552 pkt. co dało mu co prawda 20 miejsce wśród 40 najlepszych na Świecie, przy czym młodziutki Kacper ma dopiero 16 lat.Pozostali kadrowicze strzelali ze zmiennym szczęściem zajmując lokaty poza miejscami finałowymi.

Wymienione Międzynarodowe Mistrzostwa w Hanowerze są jedną z większych imprez dla niepełnosprawnych na świecie, poprzez rozgrywanie zarówno konkurencji kulowych i pneumatycznych w pistolecie i karabinie, jak również ilości startujących reprezentacji można porównać je z Mistrzostwami Świata – mówi trener Marek Marucha. – Dla Filipa Rodzika, kandydata na Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro możliwość startu w finale konkurencji P4 ze swoimi rywalami, z którymi prawdopodobnie zmierzy się w Rio de Janeiro była konfrontacją umiejętności strzeleckich na najwyższym poziomie – dodaje.

Wyjazd paraolimpijczyków na zawody do Hanoweru był możliwy dzięki projektowi „Olimpijczyk – przygotowanie zawodników niepełnosprawnych do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich” finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Autor: Marek Marucha