Dwa srebra i jeden brąz – taki jest dorobek polskich reprezentantów po pierwszym dniu Paralekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Dubaju. Srebrne medale zdobyli Lech Stoltman w pchnięciu kulą i Piotr Kosewicz w rzucie dyskiem. Na trzecim stopniu podium w dysku uplasował się Robert Jachimowicz. Tym samym Polacy wywalczyli 3 miejsca dla kraju na igrzyska paraolimpijskie w Tokio.

Lech Stoltman startujący w grupie zawodników pchających kulę na siedząco (F55), zawodnik klubu Start Gorzów Wlkp. na pewno na długo zapamięta ten dzień. I to z kilku powodów. Po pierwsze został wicemistrzem świata, po drugie wynikiem 12.22 pobił życiowy rekord, po trzecie wreszcie jest pierwszym zawodnikiem w historii, który w tej grupie przez cały konkurs, we wszystkich rzutach przekraczał barierę 12 metrów. Przez większą część konkursu prowadził i niewątpliwie do wymarzonego złota było blisko. Tak bardzo, że o zwycięstwie świetnego Bułgara Rhuzdi Rhuzdiego zdecydowały centymetry.

Lech Stoltman. Fot. Bartłomiej Zborowski / Polski Komitet Paraolimpijski

– Cieszę się bardzo, wywalczyłem srebro, do złota zabrakło tylko 3 cm, ale nie mogę być na siebie zły, bo znów poprawiłem rekord życiowy – przyznał Stoltman tuż po konkursie.

W pchnięciu kulą widzieliśmy jeszcze dwóch naszych reprezentantów. Bardzo dobrze spisał się Karol Kozuń (Start Zduńska Wola), dla którego dzisiejszy wynik dający piątą lokatę był najlepszym w sezonie. Siódmy w konkursie Damian Ligęza (Start Tarnów) z kolei ustanowił swój życiowy rekord.

Karol Kozuń. Fot. Bartłomiej Zborowski / Polski Komitet Paraolimpijski

 

Biało-czerwone podium możemy oglądać w Dubaju dzięki dyskobolom. W grupie F52 ze srebra cieszył się Piotr Kosewicz (Start Wrocław), a z brązu Robert Jachimowicz (Start Koszalin). Kosewicz w trzeciej próbie rzucił najdalej – na odległość 20.58m. Łotysz, który może cieszyć się ze złota uzyskał wynik lepszy o 7 cm.

Być wicemistrzem świata to jest rewelacja – nie krył radości Kosewicz. Blisko było do tego złota. Bałem się tego klimatu i to się sprawdziło. Nie mogłem tutaj oddychać, dlatego te rzuty nie były tak idealne jak na treningach.

Trzeci był wicemistrz paraolimpijski z Rio de Janeiro Robert Jachimowicz, który wynikiem 19.91 ustanowił swój najlepszy wynik w sezonie. W konkursie kuli w tej grupie niepełnosprawności startował także Rafał Rocki, zawodnik klubu Atak Elbląg, który zakończył rywalizację na 6 pozycji.

Pierwszego dnia mistrzostw w kuli startowali także zawodnicy z grupy T11 (niewidomi i niedowidzący). Zawodnik klubu IKS Cieszyn Mirosław Madzia w grupie 16 startujących zawodników był 10 i nie awansował do finału.

W finale natomiast i to już dziś zobaczymy startujących w grupie zawodników niewidomych i niedowidzących (T11) Aleksandra Kossakowskiego z przewodnikiem Krzysztofem Wasilewskim (Start Radom). Przebieg biegu eliminacyjnego na 1500 m był dramatyczny. Przez moment naszych zawodników wybiła z rytmu wywrotka Rosjanina Fiedora Rudakowa – ostatecznie zdyskwalifikowanego. Nasi zawodnicy na ostatnim okrążeniu rozpoczęli atak i do finału wchodzą z drugiego miejsca.

Fot. Bartłomiej Zborowski / Polski Komitet Paraolimpijski

Oprócz Kossakowskiego i Wasilewskiego dziś (8.11) na stadionie w Dubaju zobaczymy jeszcze trzech zawodników. Utytułowany /Janusz Rokicki wystąpi w konkursie pchnięcia kulą (F57), Mateusza Owczarka zobaczymy w konkursie skoku w dal (T37), a Jakub Nicopń (T13) wystartuje w biegu półfinałowym na 400m.

Polska zdobyła dziś 3 medale – najwięcej ze wszystkich startujących państw – dwa srebrne i jeden brązowy krążek przełożyły się na 10 miejsce w tabeli medalowej.

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Świata potrwają do 15 listopada. Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przyjechało ponad 1400 zawodników ze 120 krajów świata, w tym 42 reprezentantów Polski.

Plan startów polskich reprezentantów na stronie paralympic.org.pl. Wyniki na stronie https://www.paralympic.org/dubai-2019/schedule/.

Zmagania paralekkoatletów można śledzić na stronie mistrzostw World Para Athletics https://www.paralympic.org/athletics, na Facebook’u https://www.facebook.com/paraAthletics/ Twitterze https://twitter.com/paraathletics oraz na Facebook’u Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom

inf. wł.

Fot. Bartłomiej Zborowski / Polski Komitet Paraolimpijski