W portugalskim Cascais zakończyły się Mistrzostwa Świata w parakolarstwie. Polacy na ostatniej prostej przed Igrzyskami Paraolimpijskimi zaprezentowali się przyzwoicie i potwierdzili swoje aspiracje do paraolimpijskich medali, trzykrotnie stając na podium tych zawodów. Dwa brązowe medale w kategorii H3 zdobyła Renata Kałuża.

To właśnie występy naszej reprezentantki były dla biało-czerwonych najjaśniejszym punktem rozgrywanych w Portugalii zawodów. Polka zarówno w wyścigu ze startu wspólnego, jak i w „czasówce”, znalazła się na podium za Niemką Anniką Zeyen i Włoszką Francescą Porcellato – w tym pierwszym wyścigu ustępując im nieznacznie po wspólnym finiszu. O niedosycie może mówić trzykrotny mistrz paraolimpijski w kategorii MH4, Rafał Wilk – po 7. miejscu w czasówce uczestniczył w finiszu o 3. miejsce w wyścigu ze startu wspólnego. O ostatnim miejscu na podium między 5 zawodnikami z tym samym czasem decydował fotofinisz – niestety nasz reprezentant znalazł się na 7. miejscu. Startujący w tej samej kategorii Krystian Giera zajął odpowiednio 8. i 9. miejsce. Oprócz tego w rywalizacji handbike’ów wystartowali Rafał Mikołajczyk (MH1, 10. miejsce w czasówce i 6. ze startu wspólnego), Rafał Szumiec (MH3, odpowiednio 10. i 11. miejsce) i Krzysztof Plewa (MH5, odpowiednio 7. i 8. miejsce).

W rywalizacji tandemowej brązowy medal zdobyły w „czasówce” w rywalizacji tandemów Dominika Putyra i Ewa Bańkowska (kat. WB). W tym samym wyścigu 6. były Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław, a 10. czas uzyskały Karolina Rzepa i Agnieszka Sikora. Nasze reprezentantki niestety nie sięgnęły po medal w wyścigach ze startu wspólnego: duet Kiryła/Tecław znalazł się na. na 5 miejscu, na 9 uplasowała się para Rzepa/Sikora, a 11 na mecie były Putyra/Bańkowska.

Niewiele do medalu brakowało męskim tandemom: Marcin Polak i Michał Ładosz zajęli 5. miejsce w czasówce i 6 w wyścigu wspólnym, a Piotr Kołodziejczuk i Marcin Białobłocki byli odpowiednio 6. i 7. Na 16. miejscu w wyścigu na czas i 15 w wyścigu wspólnym rywalizację kończyli Dennis Srokosz i Kamil Kuczyński.