Kto otrzyma #Guttmanny2021? Rusza nasz coroczny – już trzeci – Plebiscyt Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca roku!

Już od dziś można zgłaszać kandydatury w 3. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca 2021 roku – Guttmanny2021. Internauci w I etapie zgłaszają swojego kandydata/tkę na najlepszego sportowca, trenera, wydarzenie i organizację sportową roku. I etap potrwa 14 dni – do 07 listopada. 

Właśnie zakończyliśmy pierwszą – a już historyczną – wirtualną edycję biegu 1.Orlen Paralympic Run, i zanim rozpoczniemy przygotowania do XIII Zimowych Igrzyska Paraolimpijskich w Pekinie (04 – 13.03.2022) ruszamy z 3. Plebiscytem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca 2021 roku, który ma na celu wyłonienie najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2021 roku. Zwycięzca Plebiscytu otrzyma statuetkę imienia Sir Ludwiga Guttmanna – twórcy igrzysk paraolimpijskich – wykonaną z brązu i zaprojektowaną przez Andrzeja Renesa. Statuetki, które potocznie nazwano już „Guttmannami” przyznawane będą także w trzech innych kategoriach: trener/trenerka, wydarzenie i organizacja roku. Gala Finałowa Plebiscytu, podczas której poznamy zwycięzców, planowana jest na 2 grudnia w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa gala finałowa prawdopodbnie odbędzie się w wersji hybrydowej.

Organizacja plebiscytu ma na celu promocję sportu osób z niepełnosprawnościami. Będzie mieć również wpływ na społeczeństwo przez prezentowanie postaw niepełnosprawnych sportowców godnych naśladowania, przysłuży się przełamywaniu barier i stereotypów. Przede wszystkim jednak będzie propagować uprawianie sportu i aktywności fizycznej mimo niepełnosprawności. W myśl zasady, którą powtarzają paraolimpijscy mistrzowie: Niemożliwe nie istnieje!

Ubiegłoroczny Plebiscyt wygrała Kinga Dróżdż (paraszermierka), a 2 lata wcześniej Jacek Czech (parapływanie). Trenerem Roku 2020 został Zbigniew Lewkowicz, za Wydarzenie Sportowe 2020 roku uznano 48.Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski, natomiast Organizacją Roku 2020 głosami internautów został wybrany Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”. Nagrodę Specjalną przyznaną przez Kapitułę Plebiscytu w 2020 roku otrzymała Renata Bielecka. 

Wszystkich, którzy kochają i wspierają sport paraolimpijski zapraszamy do zgłaszania swoich kandydatur!

Etap I trwa od dnia 25.10.2021 do dnia 07.11.2021 i podczas tego etapu zbierane są:

  • spośród polskich paraolimpijczyków oraz sportowców z niepełnosprawnościami reprezentujących dyscypliny paraolimpijskie startującymi w letnich i zimowych imprezach sportowych – kandydatury do miana Sportowca Roku 2021;
  • spośród trenerów i trenerek sportów paraolimpijskich w roku 2021 – kandydatury do miana Trenera/Trenerki Roku 2021,
  • spośród organizacji sportowych działających na rzecz osób uprawiających dyscypliny paraolimpijskie w roku 2021 – kandydatury do miana Organizacji Sportowej Roku 2021,
  • spośród wydarzeń sportowych z dyscyplin paraolimpijskich w roku 2021 – kandydatury do miana Wydarzenia Sportowego Roku 2021.

Etap II trwa od dnia 08.11.2021 do dnia 14.11.2021, podczas którego z nadesłanych kandydatur Kapituła Plebiscytu wybierze:

  • 10 sportowców,
  • 5 trenerów,
  • 5 organizacji sportowych,
  • 5 wydarzeń sportowych,

którzy ostatecznie walczyć będą o zwycięstwo w Plebiscycie w III etapie. Kapituła przyznaje także punkty kandydatom w poszczególnych kategoriach według kolejności 1-10 lub 1-5 (według zasady dla liczby miejsc w danej kategorii: I m-10 pkt lub 5 pkt, II m – 19 pkt lub 4 pkt itd.)

W III etapie plebiscytu która potrwa od godz. 9:00 w dniu 15.11.2021 do godz. 24:00 w dniu 28.11.2021 za pomocą głosowania internetowego na specjalnie przygotowanej platformie, wyłoniona zostanie końcowa kolejność finałowej listy kandydatów.

Finałowa kolejność ustalana jest po zliczeniu sumy punktów z głosowania internautów i punktów przyznanych przez Kapitułę. Zwycięzcą jest ta osoba, która otrzyma najwięcej punktów. W przypadku tej samej liczby punktów decyduje liczba głosów oddanych w głosowaniu Kapituły.

Wyniki Plebiscytu zostaną ogłoszone podczas Finałowej Gali Plebiscytu nie później niż 02.12.2021 r.

Link do plebiscytu: 

Zapraszamy do śledzenia nas w mediach społecznościowych i tym samym bycia na bieżąco z wynikami plebiscytu.

Miło nam dodać, że patronat medialny nad Plebiscytem objęła antena Polskie Radio S.A. 

Będziemy wdzięczni za upowszechnienie informacji!

Dziękujemy!

#Guttmanny2021

#KibicujemyParaolimpijczykom