STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Spotkanie premier Beaty Szydło z paraolimpijczykami
Aktualności

Spotkanie premier Beaty Szydło z paraolimpijczykami

Na Stadionie PGE Narodowy odbyło się uroczyste spotkanie Pani Premier Beaty Szydło oraz Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańki z medalistami i trenerami XV Igrzysk Paraolimpijskich z Rio de Janeiro.

_mg_8203

To dla mnie zaszczyt spotkać się z bohaterami Igrzysk Paraolimpijskich, dostarczyliście nam Państwo wielkich emocji i radości. Wasza determinacja, walka i budowanie dumy to sens rywalizacji sportowej. Pokonywanie niemożliwych barier to dzieło godne naśladowania. – powiedziała podczas spotkania Pani Premier Beata Szydło.

Natomiast Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka zapowiedział zmianę rozporządzenia dotyczącego wyróżnień i nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe:

_mg_8262

Jesteście herosami polskiego sportu i będziemy Was wspierać. W tym roku nagrody dla olimpijczyków i paraolimpijczyków zostały zwiększone o 100%. Zmieniliśmy także  rozporządzenie informujące o tym, że każdy z paraolimpijczyków, który zdobył medal otrzyma nagrodę pieniężną, a nie jak było do tej pory otrzymywali je tylko ci, którzy mieli 12 uczestników konkurencji. Sport paraolimpijczyków to sport bez barier.

Zmiana rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki wynika z konieczności należytego uhonorowania polskich sportowców – uczestników Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem uczestnicy największych imprez sportowych, jakimi są: igrzyska olimpijskie, igrzyska paraolimpijskie i igrzyska głuchych będą mogli otrzymać nagrodę za zajęcie pierwszego, drugiego lub trzeciego miejsca bez względu na liczbę startujących osób, drużyn, osad lub załóg.

_mg_8203

 

Medaliści Igrzysk Paraolimpijskich otrzymają nagrody takiej samej wysokości, co medaliści Igrzysk Olimpijskich. Kwoty ww. nagród wynoszą:

Złoty medal –  64 400 złotych

Srebrny medal –  46 000 złotych

Brązowy medal – 36 800 złotych

_mg_8331

Podczas spotkania głos zabrał także prezes Polskiego Związku Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga: – To kolejny historyczny moment dla rodziny paraolimpijskiej to nobilitacja
i ogromne wyróżnienie, że Pani Premier i Pan Minister jest dziś z nami.

_mg_8378

Wybitny zawodnik, dwukrotny medalista z Rio de Janeiro Rafał Wilk podziękował Pani Premier Beacie Szydło w imieniu wszystkich paraolimpijczyków.

W skład reprezentacji Polski weszło 96 zawodników, którzy przez 11 dni walczyli w ponad 500 konkurencjach o najwyższe olimpijskie laury. W tegorocznych igrzyskach paraolimpijskich Polacy zdobyli 39 medali (9 złotych, 18 srebrnych, 12 brązowych). Jest to wyższy wynik niż uzyskany cztery lata temu w Londynie, gdzie Polska zdobyła 36 medali.

_mg_8768

W tym roku również polska reprezentacja wywalczyła: trzy rekordy świata, trzy rekordy Europy, jeden rekord Igrzysk Paraolimpijskich, rekord Polski w pływaniu i wiele rekordów życiowych. To wszystko sprawiło, że polscy sportowcy w końcowej klasyfikacji medalowej igrzysk zajęli wysokie 10 miejsce.

Źródło: MSiT