STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Ruszyła akcja społeczna “Bo mi się chce”, pływaka Wojtka Makowskiego we współpracy z Sound’n’Grace
Aktualności

Ruszyła akcja społeczna “Bo mi się chce”, pływaka Wojtka Makowskiego we współpracy z Sound’n’Grace

11 września br. miała miejsce premiera najnowszego utworu i teledysku “Bo mi się chce”, który jest efektem współpracy niewidomego pływaka, a zarazem rapera Wojtka Makowskiego z popularnym chórem Sound’n’Grace. Pełen energii utwór i klip, w którym wzięło udział m.in. wielu utytułowanych sportowców oraz paraolimpijczyków, ma wspomóc w motywacji do aktywnego działania, pomimo trwającej pandemii i wszelkich przeciwności i problemów, z którymi mierzymy się na co dzień.

Bo mi się chce” to muzyczno-sportowy projekt łączący pełnosprawnych sportowców i tych z niepełnosprawnościami oraz inne osoby aktywne w tej dziedzinie. Został zainicjowany przez srebrnego medalistę igrzysk paraolimpijskich w Rio w 2016 r. w pływaniu,  a równocześnie rapera – Wojtka Makowskiego. Celem inicjatywy jest przeciwstawienie się postawie typu „nie chce mi się”, a przy okazji przypomnienie, że wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi, pomimo fizycznych różnic i każdy z nas może wykrzesać z siebie motywację do aktywnego działania.

 

Bardzo często słyszę pytania o to, skąd czerpię tyle energii, jak znajduję na to wszystko czas i dlaczego mam w sobie tyle pogody ducha, mimo tego, co mnie spotkało. Zawsze staram się otwarcie mówić o tym, czym żyję na co dzień – o sporcie i muzyce. Jestem szczęśliwym, niewidomym człowiekiem. Mam cudowną żonę i przyjaciół. Dlatego oczywiste jest dla mnie, że można robić równocześnie mnóstwo pozytywnych rzeczy – komentuje Wojtek Makowski, pomysłodawca projektu. – Te pytania, zadawane mi są często w wywiadach. Sprawiają mi one jednak zawsze pewien kłopot, ponieważ dla mnie to brzmi tak, jakby ktoś mnie pytał, dlaczego oddycham, albo po co w ogóle robić cokolwiek, skoro można nie robić nic? – dodaje.

Takie głosy stały się jednak motorem napędowym do dalszych działań Wojtka i próby znalezienia odpowiedzi na pytanie, dlaczego jemu się chce robić te wszystkie rzeczy, mimo niepełnosprawności, a wielu nie ma w sobie takiej motywacji. – Każdy kolejny trening, każdy nowo napisany tekst piosenki czy inne wydarzenie w moim życiu, jest następstwem tego, że po prostu mi się chce – mówi Wojtek Makowski. – To kwestia wiary, ambicji i ciekawości jednocześnie i unikania na co dzień myśli, które rozpoczynają się od słowa “nie” – tłumaczy.

Niewidomy raper i paraolimpijczyk postanowił namówić do wspólnego projektu muzycznego znany polski chór Sound’n’Grace – wykonujący muzykę gospel, soul, R&B i funk.

Spotkanie z Wojtkiem są takie, że się w nim człowiek od razu zakochuje. To, co on maw sobie – niesamowicie pozytywne podejście, entuzjazm, pasję, to po prostu całkowicie się udziela dookoła wszystkim – mówi jeden z liderów zespołu Sound’n’Grace, Kamil Mokrzycki. 

W teledysku do utworu wystąpili m.in.: Jerzy Owsiak, Joanna Jędrzejczyk, Agnieszka Kobus-Zawojska, Arkadiusz Malarz, Akop Szostak, Justyna Kozdryk, Marta Fidrych, Sebastian Luty oraz Łukasz Rękawiecki.

– Cenię ludzi takich jak Wojtek, z którym już zresztą współpracowaliśmy w ramach działalności naszej Fundacji Avalon. Wojtek reprezentuje ludzi, którym się chce robić coś więcej, by zmieniać świat. Obaj zresztą jesteśmy sportowcami z tym samym duchem walki. Takimi, którzy chcą pokazać, że sport jest jeden, niezależnie od tego, czy ktoś jest pełnosprawny czy jest osobą z niepełnosprawnością. Całym sercem popieram ideę projektu „Bo mi się chce”, bo nie zgadzam się z aktualnym wizerunkiem osób z niepełnosprawnościami w Polsce i chcę to zmieniać – wspólnie z innymi sportowcami. – mówi Sebastian Luty, kierowca rajdowy, lider Fundacji Avalon i twórca projektu Avalon Extreme Racing. 

Teledysk przygotowano także w wersji dla Głuchych – tłumaczenie na polski język migowy oraz napisy do teledysku opracowała Fundacja Kultury Bez Barier, która działa na rzecz dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnością.

Głusi to zróżnicowana grupa – część z nich posługuje się wyłącznie językiem migowym i nie zna języka polskiego. Aby zapewnić im wszystkim możliwość odbioru treści audiowizualnych, konieczne było zarówno przygotowanie napisów, jak i tłumaczenia na język migowy. Osoby z niepełnosprawnością chcą nie tylko odbierać kulturę, ale też ją tworzyć,     o czym świadczy chociażby wspaniały występ Wojtka Makowskiego w tym klipie – komentuje Anna Żórawska, prezeska Fundacji Kultury Bez Barier.

Tekst piosenki i muzykę stworzyli: duet Linia Nocna – Monika Mimi Wydrzyńska oraz Mikołaj Trybulec. Za scenariusz i reżyserię klipu odpowiada Mateusz Dębski, a za koncept i promocję w mediach całej inicjatywy Marcin Jaskółka. 

Już sam pomysł na akcję “Bo mi się chce” od razu wydawał się fajny, ale jak to wszystko się rozkręciło i zobaczyliśmy, ile osób się do projektu przyłączyło, pokazało mi, jaką niesamowicie pozytywną energię ten projekt ze sobą niesie – podkreśla Anna Żaczek-Biderman, lider zespołu Sound’n’Grace.

Akcja “Bo mi się chce” rozpoczęła się 6 września br. w mediach społecznościowych. Liczni sportowcy olimpijscy i paraolimpijscy, influencerzy i wszystkie chętne, aktywne osoby motywują do działania i rozsyłają pozytywną energię, publikując na swoich profilach hashtag #boMisiechce

–  To niesamowite, że tak wiele obłożonych na co dzień masą obowiązków osób, poświęciło swój prywatny czas i sporo wysiłku, żeby pomóc w realizacji tego projektu. Zdecydowali się na to, bo udało się ich przekonać, że ta idea jest tego warta – mówi Wojtek Makowski. –  Trenuję niszową dyscyplinę sportu i właściwie mało kto w Polsce wie, kim w ogóle jestem. Udało mi się jednak namówić do współpracy wiele popularnych osób ze świata muzyki i sportu, ale co ważne, nie tylko ich! To jest właśnie najlepszy dowód na to, że nie jest istotne, kim się jest, ale ważne, co się chce przekazać i jak bardzo się w to wierzy – dodaje.

Utwór “Bo mi się chce” jest drugą po singlu „Bliżej” zapowiedzią nowej płyty chóru Sound’n’Grace, która będzie miała premierę jeszcze w tym roku.

Utwór dostępny również w serwisach streamingowych: https://ffm.to/bomisiechce. 

Informacja prasowa