Jolanta Majka i Michał Gadowski znaleźli się na 4. miejscu w finale kategorii PR2Mix2x (paraolimpijska dwójka mieszana). Do medalu zabrakło im zaledwie 0,26 sekundy! Więcej szczęścia mieli wioślarze pełnosprawni, którzy z Gravitare przywożą dwa brązowe medale.

W rywalizacji we Włoskim Gravitare biało-czerwone barwy spośród paraolimpijczyków reprezentowało jedynie dwoje naszych zawodników – Jolanta Majka i Michał Gadowski, którzy wystartowali w rywalizacji paraolimpijskich dwójek mieszanych. Wyścig eliminacyjny stanowił de facto przetarcie przed finałem – na starcie pojawiło się bowiem sześć osad, co każdej z nich gwarantowało miejsce w niedzielnym finale. Polacy w tej towarzyskiej rywalizacji zajęli 4. miejsce, za Brytyjczykami, Holendrami i Francuzami.

W rywalizacji finałowej również najszybsi okazali się Brytyjczycy, Lauren Rowles i Laurence Whiteley, którzy w Tokio będą bronić paraolimpijskiego złota zdobytego w Rio de Janeiro. Drugą osadę w tym wyścigu, Holendrów, wyprzedzili o niemal 10 sekund, i z wynikiem 8:08:41 pewnie wygrali rywalizację. Do samego końca trwała rywalizacja o trzecie miejsce – jeszcze 500 metrów przed metą to Polacy nieznacznie prowadzili, by jednak na mecie minimalnie przegrać rywalizację z francuską parą Perle Bouge i Christophe Lavigne zaledwie o 0,26 sekundy.

Polacy mają już zapewnione miejsce dla dwójki mieszanej na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio. Ostatnie miejsca na Igrzyskach zostaną rozdysponowane podczas regat kwalifikacyjnych w Gravitare (3-5.06.2021).

Mistrzostwa Europy to wydarzenie, które mieści w sobie i rywalizację w kategoriach paraolimpijskich, jak i pełnosprawnych sportowców. Ta druga część zawodów okazała się bardziej szczęśliwa dla naszych zawodników – wywalczyli oni dwa brązowe medale. Artur Mikołajczewski zajął niespodziewane 3. miejsce w rywalizacji jedynek wagi lekkiej, a kolejny medal dołożył Natan Węgrzycki-Szymczyk w rywalizacji jedynek.