STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Polacy prowadzą w klasyfikacji medalowej ME!
Aktualności

Polacy prowadzą w klasyfikacji medalowej ME!

W Bydgoszczy rozpoczęły się Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. W imprezie startuje blisko siedmiuset zawodników z 41 krajów, a po pierwszej porannej sesji biało-czerwoni już prowadzą w klasyfikacji medalowej.

2021.06.01 World Para Athletics European Championships Bydgoszcz 2021 photo by Bartlomiej Zborowski


– Z jednej strony rozpiera mnie duma, bo to trzecia co do wielkości impreza w świecie sportu paraolimpijskiego, natomiast jest to bardzo trudne przedsięwzięcie ze względów organizacyjnych i budżetowych. Gdyby nie wsparcie Ministerstwa Kultury,
Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz sponsora głównego firmy PKN ORLEN i zaangażowaniu setek osób to po prostu nie moglibyśmy się cieszyć z tego święta sportowego. Można powiedzieć, że nasze hasło „niemożliwe nie istnieje” dzieje się w
rzeczywistości w Bydgoszczy – mówił Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Worek z medalami otworzyła Joanna Mazur, która w parze z przewodnikiem Michałem Stawickim wygrała bieg na 1500 metrów. – Jesteśmy dumni, że obroniliśmy tytuł na naszym docelowym dystansie i bardzo się cieszymy z tego – mówiła Mazur.

2021.06.01 World Para Athletics European Championships Bydgoszcz 2021 photo by Bartlomiej Zborowski

– Niepokoi mnie, że kibice jeszcze uważają, że nasz finisz jest nerwowy. Myślałem, że przyzwyczailiśmy już kibiców, że nasz finisz jest zabójczy dla rywali. Otworzyliśmy worek z medalami i mam nadzieję, że to początek dużego worka. Jesteśmy u siebie i trzeba to wykorzystać – dodał Stawicki.
Chwilę później ze złota cieszyła się Faustyna Kotłowska, która wygrała konkurs rzutu dyskiem w kategorii F64.
– Wiem, że stać mnie było zdecydowanie na więcej, bo mój wynik nie do końca mnie zadowala. Rzuty były zbyt płaskie, zbyt nisko leciały i za szybko spadały, ale do igrzysk na pewno je poprawię. Pewnie wszyscy narzekają na deszczową pogodę dziś, ale ja się bardzo cieszę. Modliłam się o deszcz, wstałam dziś o 5.30 i gdy wyjrzałam przez okno to widziałam, że przynajmniej z pogodą trafiłam. Nie lubię koła w Bydgoszczy, bo jest wolne. Deszcz nadaje poślizgu i mogę szybciej zrobić obroty – komentowała Kotłowska.

W pierwszej sesji złoto w rzucie dyskiem w kat. F55 wywalczyła też Karolina Strawińska. – Start nie był łatwy ze względu na pogodę, który przeszkodziła mi w uzyskaniu jeszcze lepszego rezultatu. Wciąż walczę o minimum na igrzyska, choć
bardziej nastawiam się na igrzyska w Paryżu – mówiła Strawińska.

2021.06.01 World Para Athletics European Championships Bydgoszcz 2021 Adrian Stykowski

Srebrne medale w Bydgoszczy wywalczyli we wtorek przed południem także Michał Głąb (pchnięcie kulą, F33) i Katarzyna Kisiel (bieg na 400 metrów, T47), a brązowe Lucyna Kornobys (rzut oszczepem, F34), Łukasz Wietecki (bieg na 5000 metrów, T13) i Agata Galan (bieg na 400 metrów, T47).
– Dwa tygodnie tematu na mistrzostwach Polski nabawiłam się kontuzji, co wykluczyło mnie z treningów. Dopiero kilka dni temu zaczęła powoli wracać do biegania, więc tym bardziej się cieszę. W kadrze paraolimpijskiej jestem dopiero od
lutego, więc to dla mnie ogromny sukces. Marzyłam o srebrnym medalu, bo wiedziałam, że Rosjanka jest bardzo mocna i swój cel zrealizowałam – mówiła Katarzyna Kisiel.


Polacy w Bydgoszczy bronią zwycięstwa w klasyfikacji medalowej sprzed trzech lat, gdy mistrzostwa Europy odbyły się w Berlinie. – Obrona tytułu mistrza Europy z poprzedniej edycji to wielkie wyzwanie. Nikt tutaj nie przyjechał, żeby dokonać startu testowego, a po to, by sprawdzić się na arenie europejskiej. A to jest bardzo mocna arena, bo dorobek medalowy i udział zawodników całej Europy w rywalizacji z resztą świata na igrzyskach paraolimpijskich to około 50 procent. Te wyniki z Bydgoszczy będzie można nanosić na prognozowanie wyników w Tokio – dodał prezes Szeliga.

Zawodnicy każdego dnia rywalizują w dwóch sesjach – porannej od godz. 10 i wieczornej od godz. 17.30. Mistrzostwa zakończą się w sobotę. Impreza jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz miasto Bydgoszcz i Województwo Kujawsko-Pomorskie, głównym sponsorem jest PKN ORLEN, a partnerami mistrzostw są firma Toyota i Bydgoskie Centrum Sportu.