Zakończyły się zawody pucharu świata w parastrzelectwie sportowym we francuskim Chatearoux. Polacy wracają z siedmioma medalami – do wcześniejszych osiągnięć w konkurencjach paraolimpijskich cztery krążki i dwa rekordy świata dołożyli zawodnicy startujący w kategorii niepełnosprawności wzroku.

de48584d 9d91 4514 a8c4 7ec09ef0efa7
Zawodnicy reprezentacji Polski osób niewidomych i niedowidzących w strzelectwie, fot. Adam Dobosz / Związek Kultury Fizycznej Olimp

Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznych zawodów w Chatearoux była Barbara Moskal. Zawodniczka PK Podkarpacie Przemyśl kończy Puchar Świata z dwoma złotymi medalami i dwoma rekordami świata uzyskanymi w konkurencjach przeznaczonych dla zawodników z niepełnosprawnością wzroku. W obydwu przypadkach nie była jedyną reprezentantką Polski na podium. W konkurencji karabinu pneumatycznego 10 m leżąc na najniższym stopniu podium towarzyszył jej Grzegorz Kłos (Łuczniczka Bydgoszcz), a w konkurencji karabinu pneumatycznego stojąc 10 m brąz zdobyła Katarzyna Orzechowska (OKS WiM Olsztyn).

Konkurencje w kategorii VI niestety nie są na razie w programie Igrzysk Paraolimpijskich. Patrząc jednak na wyniki biało-czerwonych, z niecierpliwością czekamy na decyzje odnośnie dokładnego programu konkurencji w Los Angeles w 2028 roku!

f585b28a abd5 4dc6 b91b 551ebd5d3f2e

Już pierwszego dnia zawodów medale zdobyli za to zawodnicy reprezentujący nas w konkurencjach paraolimpijskich. Szymon Sowiński (Start Zielona Góra) zwyciężył w strzałach z pistoletu 25 m. Emilia Babska (Legia Warszawa) zajęła drugie miejsce w konkurencji karabinu pneumatycznego 10 m stojąc. Wyniki te zapewniły biało-czerwonym dwa miejsca dla Polski na igrzyska paraolimpijskie Paryż 2024. Ostatni, brązowy medal, dołożyła drużyna w pistolecie 25 metrów – razem z Szymonem Sowińskim na najniższym stopniu podium stanęli Kacper Pierzyński i Sławomir Okoniewski (obaj Start Szczecin).

08eb3a59 c8b1 43e3 8080 da0f5ca56eb6