STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Parapływackie MŚ: Jacek Czech wicemistrzem świata!
Aktualności

Parapływackie MŚ: Jacek Czech wicemistrzem świata!

Jacek Czech (S2) stanął na drugim stopniu podium mistrzostw świata rozgrywanych w Londynie. Polak był 2 na 50 m stylem grzbietowym. Bliska brązu była z kolei Oliwia Jabłońska (S10) w biegu na 100 m motylkiem, której do trzeciego miejsca zabrakło zaledwie 0,11s.

 

Jacek Czech jest jednym z najbardziej doświadczonych pływaków w polskiej reprezentacji, startuje bowiem od ponad 15 lat.  Dzisiejszy bieg eliminacyjny ukończył z pierwszym czasem w swojej grupie. W finale uległ tylko Rosjaninowi Alexandrowi Makarowi. To czego mu brakuje do szczęścia to medal paraolimpijski, dzisiejszy start i tytuł wicemistrza daje nadzieję ponad 40-letniemu już pływakowi, że to marzenie ma szansę się ziścić.

 

To jest olbrzymia radość! Cieszę się, zrealizowałem 110% planu. Życiówka w wieku 43 lat! – powiedział tuż po odebraniu medalu.  Trafiłem z formą, poprawiłem wyniki sprzed 7 lat, czułem się świetnie. Oddałem serce i duszę, i popłynąłem na „maksa”. Jeżeli będę trenował, to w Tokio powalczę.  Może jeszcze sekundę urwę, jeszcze jest rezerwa. Wierzę, że uda się poprawić wyniki i liczę na to, że będę mieć zagwarantowane środki, by się przygotować. Musze mieć rekonesans przed startem na igrzyskach. Dzisiejszy medal to fantastyczny bodziec, by dalej walczyć.

O prawdziwym pechu natomiast może mówić Oliwia Jabłońska (Start Wrocław), która walczyła dziś o medal w biegu na 100 m stylem motylkowym.  Do szczęścia zabrakło naszej zawodniczce 0,11 s – jakiś 1, 2 centymetry (!). Co więcej Jabłońska na tym dystansie osiągnęła identyczny czas 1:07.80, co jej rywalka z Chin Chen Yi. Nasza złota mistrzyni sprzed dwóch dni na 400 m stylem dowolnym od razu zapewniła, że na przyszłorocznych igrzyskach będzie już inaczej.

Popracuję nad dopłynięciem i w Tokio się odegram – wyparowała po zakończonym biegu.

 

W najlepszej ósemce świata zameldowało się jeszcze trzech naszych zawodników. Na 5 miejscu na 400 m stylem dowolnym rywalizację zakończył zawodnik Startu Wrocław Igor Hrehorowicz (S9). Michał Golus (S8) reprezentujący MKS Wodnik Radom był 6 w biegu na 50 m stylem dowolnym, na tej samej pozycji zakończył rywalizację zawodnik G-8 Bielany Warszawa Wojciech Makowski (S11) w biegu na 100 m stylem dowolnym.

Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom

 

Foto: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolipmijski

Inf.wł.