Aktualności

Parapływackie MŚ: brąz Michała Golusa – wygrana o 0,07 sekundy!

Piąty już dzień parapływackich MŚ na Maderze przyniósł biało-czerwonym czwarty medal. Tym razem w sprincie na 50 m stylem dowolnym (kat. S8) z medalu mógł się cieszyć Michał Golus. Znakomite 5 miejsce na tym samym dystansie wśród kobiet zajęła 15-letnia Nikola Badowska.

goluszmedalem
Michał Golus z trenerem Marcinem Cieślikiem, fot. Bartosz Sójka/PZSN Start

Występ Michała Golusa (MKS Wodnik Radom) w tegorocznych mistrzostwach świata w parapływaniu to niemal gotowy scenariusz na trzymający w napięciu do ostatniej sekundy film z iście hollywoodzkim happy endem. Początek był bardzo trudny – mimo dobrego startu w eliminacjach na 100 m stylem motylkowym, sędzia dopatrzył się błędów w stylu pływackim. Efekt – dyskwalifikacja w konkurencji, w której Golus bronił medalu MŚ z Londynu. Kolejna konkurencja to 100 m stylem dowolnym. Nasz zawodnik niestety minimalnie przegrał podium – do brązowego medalu brakło zaledwie 0,44 sekundy.

Ostatnią szansą na rewanż i medal MŚ był czwartkowy finał 50 m stylem dowolnym. Wyścig był niesamowicie intenstywny i równy – całość stawki zamknęła się w dwóch sekundach różnicy. Nasz reprezentant w tym szybkim wyścigu zajął trzecie miejsce, prześcigając czwartego Kanadyjczyka Felixa Kowana o zaledwie 0,07 sekundy! Pierwszy dopłynął Brazylijczyk Gabriel Silva de Souza, drugi Grek Dimosthenis Michalentzakis, i to oni stanęli razem z Polakiem na podium.

15-letnia Nikola Badowska piątą pływaczką świata na 50 m dowolnym

Poza Michałem Golusem we wczorajszych finałach startowała piątka naszych zawodników. Najlepiej swój występ będzie z pewnością wspominać Nikola Badowska – zaledwie 15-letnia zawodniczka IKS AWF Warszawa na 50 m stylem dowolnym zajęła znakomite piąte miejsce z czasem 33,49 sekundy, tracąc do triumfującej Brazylijki Cecilii Jeronimo de Araujo 2,52 sekundy. Na 100 m stylem motylkowym (S10) 6. był Alan Ogorzałek, a 7. miejsce wśród kobiet na tym samym dystansie zajęła Oliwia Jabłońska (oboje WZSN Start Wrocław). Na 50 m stylem dowolnym (S13) biało-czerwoni dwukrotnie na 7. Miejscach – wśród kobiet Joanna Mendak (Start Białystok), a wśród mężczyzn Kamil Rzetelski (SR-S „Szansa Start” Gdańsk).

Dziś przedostatni dzień rywalizacji na portugalskich mistrzostwach świata. W wieczornej sesji finałowej zaprezentuje się czterech biało-czerwonych. Emocje rozpoczną się dla nas o 18:29 polskiego czasu, gdy Wojciech Makowski (AZS AWF Wrocław) popłynie na swoim koronnym dystansie 100 m stylem grzbietowym (S11). O 18:50 na 50 m stylem grzbietowym (S2) popłyną dwaj świeżo upieczeni medaliści MŚ Kamil Otowski (IKS AWF Warszawa) i Jacek Czech (UKS G-8 Bielany Warszawa). O 20:58 na 100 m stylem dowolnym (S10) popłynie z kolei Alan Ogorzałek (WZSN Start Wrocław). Transmisja w mediach społecznościowych na profilach Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, w tym na kanale YouTube: https://www.youtube.com/c/paralympics

golus jak wpadnie medal
fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski (Londyn 2019)