STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Nie żyje Grażyna Wojciechowska, łuczniczka, trenerka, działaczka, paralimpijka z Londynu
Aktualności

Nie żyje Grażyna Wojciechowska, łuczniczka, trenerka, działaczka, paralimpijka z Londynu

19 kwietnia 2024 r. odeszła Grażyna Wojciechowska, łuczniczka, trenerka, działaczka. Reprezentowała Polskę na XIV Letnich Igrzyskach Paralimpijskich w Londynie. Działała w klubie MLKS „Czarna Strzała” Bytom, była także wieloletnią trenerką kadry wojewódzkiej. W latach 2009-2012 była członkinią Zarządu Polskiego Związku Łuczniczego.

Przygodę ze sportem rozpoczęła dość późno, dzięki synowi, który rozpoczął treningi łucznicze w „Czarnej Strzale”. Wkrótce syn zaczął odnosić sukcesy, a pani Grażyna mocno zaangażowała się w pracę dla klubu. Jej samej łucznictwo pomogło wyjść z trudnej sytuacji po wypadku. Sama rozpoczęła intensywne treningi, wkrótce potem przyszły zawody.

– Łucznictwo uczy wyciszenia, pokory, współpracy, odpowiedzialności, zręczności. Żeby strzelić celnie z odległości 70 metrów, trzeba 3 lata trenować – mówiła w jednym z wywiadów.

W 2010 roku z Tomaszem Leżańskim zdobyła brązowy medal w mikście na mistrzostwach Europy w Vichy. Rok później w drużynie z Mileną Olszewską i Wiesławą Wolak zajęła piąte miejsce na mistrzostwach świata w Turynie. W 2012 roku wzięła udział w XIV Letnich Igrzyskach Paralimpijskich w Londynie.

Być może istotniejsza była jednak jej działalność na rzecz innych. Dla dzieci i młodzieży organizowała łucznicze zgrupowania, obozy i turnieje. Jej zaangażowanie, ale i talent sportowy, były wielokrotnie wyróżniane. Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych nagrodziło ją tytułem „Bytomianki Lata 2016”, a rok później została wyróżniona w Konkursie Lady D. im. Krystyny Bochenek. Otrzymała również Sportowy Laur Bytomia za 2018 r.

„Grażyna Wojciechowska wychowała wielu zawodników, którzy zdobywali medale mistrzostw Polski, reprezentantów Polski na zawody mistrzowskie – napisano we wspomnieniu na stronie MLKS „Czarna Strzała” Bytom. – Jej wytrwałość i determinacja przelewała się również na zawodników, których często traktowała jak dzieci”.

grazyna wojciechowska
 Foto: Facebook MLKS Czarna Strzała Bytom