STRONA GŁÓWNA > Aktualności > #MojaPandemia według Paraolimpijczyków
Aktualności

#MojaPandemia według Paraolimpijczyków

Rusza akcja #MojaPandemia realizowana przez Polski Komitet Paraolimpijski. Codziennie od 15 do 29 czerwca o godz. 18.30 na fanpage’u FB Komitetu będą się pojawiały filmiki, w których Paraolimpijczycy opowiedzą o tym, jak spędzili czas całkowitego „zamrożenia” – nie tylko sportu.

Pandemia Covid-19 zmieniła cały świat, a Olimpijczycy i Paraolimpijczycy, którzy przygotowywali się do igrzysk w Tokio zapamiętają ten rok jako szczególny. W sytuacji, gdy całe społeczeństwo zostało zmuszone do całkowitej izolacji, a media stały się oknem na świat niemal dla każdego człowieka, zmieniliśmy nasz sposób patrzenia na świat i musieliśmy dostosować się do nowej rzeczywistości. W sytuacji zamrożenia sportu Paraolimpijczycy i Polski Komitet Paraolimpijski także zaangażowali się w niesienie pomocy. Najpierw poprzez akcję #ParaolipmijczycyPomagają, której celem było zebranie środków na ciepłe posiłki dla najbardziej potrzebujących i uratowanie restauracji Different (restauracji w ciemności, jedynej w Polsce obsługiwanej przez niewidomych kelnerów), a następnie poprzez zaangażowanie się w #Hot16Challenge2. Akcja #MojaPandemia z kolei przybliża doświadczenia poszczególnych zawodników.

– Niecodzienne wydarzenia wywołują niecodzienne reakcje – konstatuje Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Generują alternatywne formy treningów. Dzięki temu, że dzisiaj wszystko stało się bardziej medialne, bardziej wirtualne możemy poznać historie naszych zawodników z tych trudnych ostatnich miesięcy. Sam byłem bardzo ciekaw jak poradzili sobie z tą trudną rzeczywistością nasi zawodnicy z niepełnosprawnościami. Badania nad wpływem pandemii na ludzi wykazały, że 75% społeczeństwa odczuwało silny stres, a depresja częściej niż do tej pory gościła w naszych domach. A jeśli ktoś chce się dowiedzieć jaki był najgorszy dzień „lockdownu” wśród naszych zawodników, musi obejrzeć filmik.

Krótkie filmiki będą prezentowane przez 14 dni na fanpage’u Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, codziennie o godz. 18.30. Zawodnicy, którzy wzięli udział w akcji odpowiadają na 5 krótkich pytań dotyczących czasu pandemii. W akcję zaangażowały się takie gwiazdy paraolimpijskiego sportu jak tenisistka stołowa Natalia Partyka, paralekkoatleci Lucyna Kornobys, Alicja Jeromin i Maciej Lepiato, pływaczka Joanna Mendak czy szermierz Adrian Castro.

Dodatkowo akcja #MojaPandemia wspiera działania charytatywne podejmowane przez wolontariuszy Citi w Polsce, którzy organizują zbiórkę na sprzęt do lepszej i szybszej diagnozy COVID-19. Zebrane środki przeznaczone będą na zakup videolaryngoskopu oraz przenośnego USG. Sprzęt zakupiony przez Fundację Citi Handlowy w ramach akcji #CisiBohaterowie przekazany zostanie Fundacji Wsparcia Ratownictwa. Link do zbiórki będzie umieszczony na końcowej planszy filmików przygotowanych przez PKPar.

Link do fanpage’u PKPar-u: https://www.facebook.com/polskikomitetparaolimpijski/

Link do zbiórki: planetheroes.pl/cisibohaterowie

#MojaPandemia #CisiBohaterowie #DobroWraca #KibicujemyParaolimpijczykom

Zapraszamy do oglądania, nagłaśniania i wspierania naszej akcji!

Inf.wł