STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Mistrzowie z dodatkowym chromosemem
Aktualności

Mistrzowie z dodatkowym chromosemem

Dziś jest 21 marca – Światowy Dzień Osób z zespołem Downa. Osoby te wyróżniają się wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka i zwierząt. Wiele z nich jest wybitnie utalentowanych w dziedzinach artystycznych i sportowych. Przy odpowiednim wsparciu są w stanie nauczyć się wszystkiego, czego zapragną i osiągnąć sukcesy.

fot. Fundacja SONI

Z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, przypadającego 21 marca, warto mówić o sukcesach sportowców z dodatkowym chromosomem. W minionym roku 28-osobowa reprezentacja Polski składająca się z lekkoatletów, judoków, pływaków i tenisisty stołowego przywiozła do kraju z igrzysk europejskich Eurotrigames 2021 worek medali. Dodatkowo biało-czerwoni lekkoatleci wywalczyli trzecie miejsce w generalnej klasyfikacji medalowej!

„Nasza reprezentacja odniosła ogromny sukces na zeszłorocznych igrzyskach Eurotrigames 2021” – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł z fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI). „W rywalizacji z zawodnikami z piętnastu innych państw, pokazała wysoki poziom sportowy, zarówno na stadionie, pływalni, jak i obiektach, w których rozgrywano judo i tenis stołowy. W tym roku zawodnicy szykują się do kolejnych wyzwań. Marzą o udziale w mistrzostwach świata, choć nikt nie ma pewności, jak świat będzie wyglądał za trzy miesiące. Ważne jednak, że mają przed sobą cele, które motywują ich do pracy i trenowania.”

fot. Fundacja SONI

Sportowcy z zespołem Downa szykują się do udziału w mistrzostwach świata w lekkiej atletyce, tenisie i tenisie stołowym, które odbędą się już w czerwcu 2022r. w Nymburku oraz w mistrzostwach świata w judo i w pływaniu, zaplanowanych na wrzesień i październik 2022. Terminy mistrzostw i zawodów krajowych determinują plany treningowe zawodników, którzy będą uczestniczyć jeszcze w mistrzostwach Polski w LA i w pływaniu, organizowanych przez Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem. Udane starty za sobą mają już w tym roku alpejczycy z Trisomią 21. Na przełomie lutego i marca 2022 wzięli udział w mistrzostwach Polski w narciarstwie zjazdowym Sprawni-Razem w Zakopanem.

„Obecnie, podobnie jak cały świat sportu, staramy się trenować, myśląc o konkretnych celach i zadaniach do wykonania” – dodaje Paulina Gadomska-Dzięcioł. „Nasi zawodnicy są bardzo konsekwentni w dążeniu do tego, by stale poprawiać swoją formę i jak najlepiej zaprezentować się na zawodach. Jednocześnie zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie wojna. Jak mogą starają się pomagać. W RK Athletics – jednym z klubów, w których trenujemy, pojawiły się już dzieci i młodzież z Ukrainy, które ćwiczą m.in. razem ze sportowcami z ZD.”

fot. Fundacja SONI

Światowy Dzień Osób z zespołem Downa przypada w tym roku w czasie, w którym trudno się cieszyć.  Warto jednak wykorzystać go do uświadamiania i edukowania w zakresie tego, co tak naprawdę oznacza zespół Downa i dlaczego ludzie obdarzeni dodatkowym chromosomem mogą (i powinni) z powodzeniem uczestniczyć w życiu społecznym.
Ich udział w  przestrzeni publicznej uwrażliwia, uczy cierpliwości i szacunku do inności.
W obecnych czasach to bardzo potrzebne wartości, które mogą zmienić świat na lepszy.

xxx

Kontakt:

Paulina Gadomska-Dzięcioł, pgadomska@fundacjasoni.pl, 501241557, www.fundacjasoni.pl

Fundacja SONI działa na rzecz upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych. Wspiera sportowców w drodze do mistrzostwa, organizuje treningi, obozy i wyjazdy na mistrzostwa krajowe i międzynarodowe. 

Fundację można wesprzeć wpłacając cegiełkę na rzecz promocji sportu osób niepełnosprawnych na rachunek: 301600146218761963 30000001.


Fundacja tworzy zaplecze do budowania grupy wyczynowych sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Rekrutuje tych, którzy wyróżniają się potencjałem w określonych dyscyplinach i chcą związać ze sportem swoją przyszłość. Przygotowuje indywidualne programy treningowe, dostosowane do możliwości podopiecznych.

Prowadzi akcje szkoleniowe i informacyjne skierowane do nauczycieli, opiekunów i rodziców, które mają zwiększyć ich świadomość w zakresie korzyści z aktywności fizycznej osób niepełnosprawnych. Komunikuje się z instytucjami publicznymi w celu zwiększania wsparcia i nakładów finansowych na sport osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz poprawy regulacji prawnych. Rozmawia ze środowiskiem biznesu, poszukując w nim sponsorów i mecenasów. Dla firm opracowuje programy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, uwzględniające działalność na rzecz sportu osób niepełnosprawnych, które mogą być łatwo implementowane do strategii biznesowych i prezentowane w związku z obowiązkiem raportowania danych niefinansowych dotyczących kwestii środowiskowych, pracowniczych i społecznych. 

Wspiera działania na rzecz włączenia sportowców z niepełnosprawnością intelektualną do ruchu igrzysk paraolimpijskich. W tym celu integruje środowiska sportowe, prowadzi kampanie medialne i promuje sportowców i ich osiągnięcia.

Fundacja jest członkiem Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem (jedynej oficjalnie uznanej w Polsce organizacji, zajmującej się sportem wyczynowym osób z niepełnosprawnością intelektualną), a także międzynarodowych organizacji sportu osób z zespołem Downa: Sports Union for Athletes with Down Syndrome, International Athletic Association for Persons with Down Syndrome i Down Syndrome International Swimming Organisation. W ramach członkowstwa do zadań fundacji należy reprezentowanie i promowanie tych organizacji w kraju.

fot. Fundacja SONI