STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Minister Witold Bańka spotkał się z medalistami ME w Berlinie
Aktualności

Minister Witold Bańka spotkał się z medalistami ME w Berlinie

5 września 2018 roku Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka spotkał się z medalistami Paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy. Polska Reprezentacja wywalczyła 61 medali: 26 złotych, 15 srebrnych i 20 brązowych, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej.

Wśród zawodników startujących w Berlinie było siedmiu lekkoatletów oraz dwóch przewodników, którzy są objęci programem team100. Z wyjątkiem jednego zawodnika, który zdobył brązowy medal, wszyscy zostali Mistrzami Europy.

61 medali to dowód na to, że nie ma rzeczy niemożliwych. Dziękuję, że tak pięknie reprezentowaliście Biało-Czerwone barwy. W związku z historycznym wynikiem podczas ME, decyzją Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego medaliści otrzymają specjalne nagrody o łącznej wartości blisko pół miniona złotych – zapowiedział Minister Sportu i Turystyki, Witold Bańka. Wśród Was są także beneficjenci Programu team100. Ten sukces jest potwierdzeniem, że indywidualne wsparcie perspektywicznych zawodników ma sens. Jesteście doskonałymi ambasadorami Polski w świecie, a pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej to najlepsza promocja na arenie międzynarodowej. Niebawem grono team100 się powiększy i na liście znajdą się kolejni zawodnicy – dodał.

W Berlinie Polacy ustanowili sześć rekordów świata:

  • Karolina Kucharczyk w skoku w dal,
  • Barbara Niewiedział w biegu na 800 m,
  • Renata Śliwińska w pchnięciu kulą,
  • Bartosz Tyszkowski w pchnięciu kulą,
  • Lucyna Kornobys w pchnięciu kulą i rzucie oszczepem.- Mamy w Polsce świetnych sportowców paraolimpijskich. Pochwalę się wielkim sukcesem w mediach społecznościowych. Jeden z naszych postów dotarł do 3 milionów 700 tysięcy użytkowników. Mamy w kraju wsparcie i zaplecze, które nas dopinguje. W imieniu zawodników pragniemy podziękować. Dla pana ministra Witolda Bańki i dyrektora anteny TVP Sport Marka Szkolnikowskiego mamy koszulki z podpisami naszych zawodników. Dziękuję także zawodnikom, trenerom, klubom. Bez nich nie byłoby tego sukcesu – mówił Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Zmagania Biało-Czerwonych kibice mogli obserwować w TVP Sport.

– Telewizja Polska ma obowiązki polskie, ale też obowiązki misyjne, edukacyjne i informacyjne. Dlatego sport osób z niepełnosprawnościami jest nam szczególnie bliski. Chcemy pokazywać superbohaterów w biało-czerwonych pelerynach, którzy walczą na co dzień ze swoimi ograniczeniami, stereotypami i sprawiają, że jesteśmy dumni kiedy zdobywają dla Polski medale i przekonują nas, że w życiu nie ma rzeczy niemożliwych – powiedział Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport.

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy odbyły się w Berlinie w dniach 20-26 sierpnia br. W skład polskiej reprezentacji weszło 60 zawodników. Była to najliczniejsza ze wszystkich krajów startujących w zawodach.

 

 

źródło: MSiT, PKPar

foto: Bartłomiej Zborowski / PKPar