STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Komunikat Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego ws. Małgorzaty Hałas-Koralewskiej
Aktualności

Komunikat Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego ws. Małgorzaty Hałas-Koralewskiej

Polski Komitet Paraolimpijski z przykrością informuje, że zgodnie z komunikatem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) polska zawodniczka rywalizująca w podnoszeniu ciężarów – Małgorzata Hałas-Koralewska została zawieszona w prawach zawodnika na okres 12 miesięcy w związku ze złamaniem przepisów antydopingowych.

Niedozwolona substancja została odnaleziona w próbce pobranej od zawodniczki 26 kwietnia 2019 roku podczas zawodów Pucharu Świata w podnoszeniu ciężarów w Eger (Węgry). Dochodzenie wszczęte w tej sprawie wykazało, że zażycie tej substancji nie było intencjonalne, zaś obecność tej substancji w próbce była wynikiem spożycia przez zawodniczkę zanieczyszczonego produktu (suplementu diety).

W związku ze złamaniem przepisów antydopingowych Małgorzata Hałas-Koralewska jest zawieszona w prawach zawodnika na okres jednego roku od chwili wykonania badania do dnia 25 kwietnia 2020. W związku z tą dyskwalifikacją wszystkie wyniki uzyskane w zawodach IPC, PKPar i PZSN „Start” w okresie od 26 kwietnia 2019 r. są anulowane, w tym zdobyte w tym okresie medale, punkty, rekordy i jakiekolwiek nagrody. Dotyczy to również wygranej w Eger w kategorii kobiet do 61kg.

W ramach poprawienia świadomości dotyczącej ogólnoświatowych przepisów antydopingowych zawodniczka wyraziła zgodę na wzięcie udziału w specjalnym kursie edukacyjnym na temat antydopingu.

Każdy zawodnik odpowiada za wszystkie substancje znajdowane w pobieranych od niego próbkach. Złamanie przepisów antydopingowych ma miejsce za każdym razem, gdy zabroniona substancja jest odnaleziona w próbce bez względu na to, czy ze strony zawodnika było to intencjonalne lub nieintencjonalne.

Polski Komitet Paraolimpijski zawsze będzie się opowiadał za sportem wolnym od dopingu we wszystkich jego aspektach i na wszystkich poziomach. Zasady „fair play” i czystego sportu są bowiem podstawą prawdziwej rywalizacji.

Źródło: na podstawie IPC