STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Hołowczyc/Ostałowski czyli promocja sportu z niepełnsoprawnościami z zaangażowaniem legendy sportowów motorowych!
Aktualności

Hołowczyc/Ostałowski czyli promocja sportu z niepełnsoprawnościami z zaangażowaniem legendy sportowów motorowych!

29 listopada gośćmi Michała Krogulca i Szymona Adamskiego w Radiu Polska Live w audycji Blask Podium byli Krzysztof Hołowczyc, legenda sportów motorowych w Polsce i na świecie oraz Bartosz Ostałowski, niepełnosprawny drifter, który powoli podbija świat!

https://vimeo.com/194102449

Podczas ponad półgodzinnej rozmowy w studiu Krzysztof Hołowczyc i Bartosz Ostałowski przybliżyli kulisy motosportu. Bartek w tym roku wziął udział w teledysku „Yes I Can”, promującym igrzyska paraolimpijskie w Rio de Janerio. Jako niepełnosprawny drifter jest jedynym na świecie kierowcą z licencją wyścigową, który nie ma rąk. Samochód prowadzi stopą.

Krzysztof Hołowczyc podczas rozmowy podkreślał, że wielokrotnie miał przyjemność pracować wspólnie z Bartkiem na imprezach, ale także widział jak w rajdach samochodowych radzi sobie na przykład Hiszpan Albert Llovera, który porusza się na wózku inwalidzkim. W przeszłości był olimpijczykiem, startując na nartach alpejskich, ale wypadek przekreślił jego marzenia jako alpejczyka, ale nie ograniczył go do siedzenia w domu. Swych sił z powodzeniem spróbował w rajdach samochodowych „To są przykłady, które można mnożyć. Cały świat ma co więcej fenomenalnych ludzi, którzy zaczynają się liczyć w tych dyscyplinach” – powiedział Krzysztof Hołowczyc, nawiązując do tego, że sport motorowy nie wyodrębnia podziału na sportowców pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Ci z dysfunkcjami startują na równi z pełnosprawnymi zawodnikami.

Więcej szczegółów o sporcie motorowym odsłonili Bartosz Ostałowski i Krzysztof Hołowczyc w rozmowie. Zachęcamy do obejrzenia!

Podczas audycji można również usłyszeć Tomasza Bidusia, mistrza Europy w rugby na wózkach Dywizji B, który opowiedział o projekcie Avalon Extreme aktywizującym społeczeństwo do działania i mającym na celu poszerzenie zainteresowania sportem ekstremalnym dla osób z niepełnosprawnych.

Autor: Michał Krogulec, dziennikarz portalu igrzyska24.pl