Bez zwycięstwa, ale z bogatym bagażem doświadczenia wróci do kraju reprezentacja Polski w goalballu. Drużyna narodowa prowadzona przez szkoleniowca Piotra Szymalę walczyła w Fort Wayne (Stany Zjednoczone) o prawo gry w igrzyskach paraolimpijskich w Tokio w 2020 roku.

14. zespołów podzielonych na dwie grupy (osiem najlepszych awansowało do fazy pucharowej) przystąpiło do rywalizacji w turnieju kwalifikacyjnym w Fort Wayne. Polska reprezentacja w grupie zagrała (w dniach 2-6 lipca) z drużynami, które w portfolio mogą zapisać sukcesy na igrzyskach paraolimpijskich. Finlandia, Chiny, Stany Zjednoczone, Hiszpania, Korea Południowa i Ukraina, były kolejno grupowymi rywalami Biało-Czerwonych.

Na turniej Polacy udali się w składzie Damian Hortecki, Marcin Lisowski, Marcin Lubczyk, Marek Mościcki, Adrian Piotrowicz i Krzysztof Suchocki. Z pierwszym rywalem Finlandią [11. miejsce w rankingu IBSA], mistrzami paraolimpijskimi z Londynu (2012) nasi zawodnicy nawiązali wyrównaną walkę w pierwszej połowie. Po 12 minutach przegrywali 5:6. Niestety następne 12 minut w drugiej połowie należało już do Skandynawów, którzy zakończyli mecz wynikiem 14:8.

Kolejne dwa spotkania, z Chinami [6] i Stanami Zjednoczonymi [9] zakończyły się przed czasem. Mecz w goalballu kończy się przed upływem 24 minut, jeśli jeden zespół uzyska 10 bramek przewagi. Tak stało się w tych dwóch spotkaniach. Chińczycy (mistrzowie paraolimpijscy z Pekinu – 2008) wygrali 13:3, a Amerykanie (wicemistrzowie paraolimpijscy z Rio de Janerio – 2016) 16:6.

Patrząc na ranking, Polska notowana jest na 22. miejscu, a jej następny w tym turnieju rywal Korea Południowa na 20. pozycji. „Na papierze” mogłoby się wydawać, że spotkanie z Azjatami może być dość wyrównane. Ostatecznie na boisku lepsi 15:8 byli Koreańczycy. Ostatnie dwa spotkania Polacy rozegrali z europejskimi drużynami. Najpierw z Hiszpanią [19], zakończony rezultatem 8:11 (do przerwy było 5:5), a potem z Ukrainą [12]. Nasi wschodni sąsiedzi przed czasem wygrali 12:2.

Mimo niepowodzenia Misji Fort Wayne, mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenie na turnieju zaowocuje, tak by w przyszłości Polska była coraz mocniejszą siłą na mapie goalballu.

Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom

Informacja własna Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”