STRONA GŁÓWNA > Aktualności > Decyzja UCI w sprawie stosowania dopingu przez Marcina Polaka
Aktualności

Decyzja UCI w sprawie stosowania dopingu przez Marcina Polaka

Polski Komitet Paraolimpijski informuje, że otrzymał wiadomość od Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) w sprawie stosowania dopingu przez Marcina Polaka. UCI potwierdziła, że w trzech próbkach pobranych od ww. kolarza 19 maja, 31 lipca i 2 sierpnia 2021 roku znaleziono ślady erytropoetyny (EPO). W związku z powyższym Marcin Polak został zawieszony na cztery lata (okres zawieszenia liczy się od 27 sierpnia 2021 do 26 sierpnia 2025) i nie może startować w tym czasie w zawodach, a jego wyniki sportowe w okresie między 19. maja a 26. sierpnia 2021, w tym brązowy medal paraolimpijski, zostaną anulowane w momencie uprawomocnienia się decyzji. Marcinowi Polakowi przysługuje prawo do odwołania się do Trybunału Arbitrażowego w Lozannie.

tandem
fot. Adam Nurkiewicz/Polska Fundacja Paraolimpijska

Polski Komitet Paraolimpijski podkreśla, iż każdy zawodnik odpowiada za wszystkie substancje znajdowane w pobieranych od niego próbkach. Złamanie przepisów antydopingowych ma miejsce za każdym razem, gdy zabroniona substancja jest odnaleziona w próbce bez względu na to, czy ze strony zawodnika było to intencjonalne lub nieintencjonalne.

Polski Komitet Paraolimpijski stanowczo opowiada się za sportem wolnym od dopingu we wszystkich jego aspektach i na wszystkich poziomach. Zasady „fair play” i czystego sportu są bowiem podstawą prawdziwej rywalizacji.