STRONA GŁÓWNA > Aktualności Dis+Abled2023 > Ceremonia otwarcia Dis+Abled European Summer Games
Aktualności Dis+Abled2023

Ceremonia otwarcia Dis+Abled European Summer Games

Dziś, w niedzielę 18 czerwca na rynku w Wągrowcu nastąpiło uroczyste otwarcie Dis+Abled European Summer Games. W zawodach, które od jutra wystartują weźmie udział blisko 500 zawodników z 12 europejskich krajów. 

W czasie blisko tygodniowego pobytu w naszym kraju zawodnicy i zawodniczki będą rywalizować w 10 dyscyplinach sportów letnich – bocci, siatkówce na siedząco, goalball (piłki dźwiękowej dla osób niewidomych), pływaniu, tenisie stołowym, kręglach, kolarstwie ręcznym (handbike), łucznictwie, wyścigach smoczych łodzi oraz żeglarstwie. Wydarzenie zwieńczą zawody w poszczególnych konkurencjach, choć tym razem nie wyniki będą najważniejsze. Głównym celem imprezy jest zainspirowanie ludzi z całej Europy do zaangażowania się w sporty letnie i aktywność fizyczną.

Podczas uroczystości otwarcia mistrzostw swoje słowa do uczestników wydarzenia skierował Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga:

Dzisiaj spotykamy się jako społeczność, aby być świadkami siły determinacji, odporności i pasji. Niech to wydarzenie posłuży jako katalizator zmian, pobudzając większe zaangażowanie w integrację i dostępność w sporcie. Stwórzmy przyszłość, w której każdy sportowiec będzie miał wiele możliwości, niezależnie od swoich umiejętności. Kontynuujmy przełamywanie barier, rzucajmy wyzwanie z góry przyjętym założeniom i stwórzmy świat, w którym przestrzeń sportowa jest równa dla wszystkich. Pokażmy Europie, że niemożliwe nie istnieje!”

230618 summer games wagrowiec 363 1
Summer Games 2023 Poland Wągrowiec – Polish Paralympic Committee

W liście, uczestników docenił także Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński:

“Przekazuję swoje najszczersze wyrazy uznania zawodniczkom i zawodnikom. Przez swoje osiągnięcia sportowe inspirujecie Państwo nie tylko innych, ale przede wszystkim udowadniacie, że w osiąganiu celów i realizacji marzeń nie istnieją żadne bariery”

Słowa Wojewody potwierdził również Jacek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego:

“Nasza Wielkopolska słynie z gościnności, a my bardzo Was doceniamy i cieszymy się, że jesteście z nami i najbliższy czas będziemy mogli spędzić razem. Zawsze będziemy Was wspierać. Niech wygrają najlepsi!” 

230618 summer games wagrowiec 406
Summer Games 2023 Poland Wągrowiec – Polish Paralympic Committee

Z wizyty niezwykłych gości z całej Europy cieszył się także burmistrz miasta Wągrowiec Jarosław Berendt:

“Cieszę się, że mogę być gospodarzem tych Igrzysk. Cieszę się, że jesteście na ziemi wągrowieckiej, która jest ambasadorem osób z niepełnosprawnościami. Obiecuję, że tak jak przywitał nas wszystkich dziś w Wągrowcu deszcz, tak pożegna nas już piękne słońce”

W imieniu sportowców głos zabrała ambasadorka Dis+Abled European Summer Games – łuczniczka Milena Olszewska:

“Na co dzień rywalizuję zarówno z zawodnikami pełno jak i niepełnosprawnymi i cieszę, że tutaj w Wągrowcu w mojej rodzinnej Wielkopolsce, będą Państwo mogli zobaczyć to nasze piękne paralimpijskie oblicze sportu”

Uroczystość otwarcia Dis+Abled European Summer Games uświetnił występ artystyczny zespołu “Big Band 241” – grupy pasjonatów muzyki z Rogoźna i Wągrowca.

Na stronie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego został opublikowany przewodnik (Competition Guide), który w szczegółowy sposób przedstawia wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zbliżającego się wydarzenia. Serdecznie zapraszamy także kibiców.

Poniżej przedstawiamy areny, które będą w najbliższych dniach miejscem sportowych zmagań:

image002
Fot. Adrian Stykowski

Organizatorem Dis+Abled European Summer Games jest Polski Komitet Paralimpijski. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus +. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Środowiska i Klimatu oraz Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. Patronami medialnymi wydarzenia są TVP Sport, TVP 3 Poznań, Polskie Radio oraz portal niepełnosprawni.pl.