STRONA GŁÓWNA > Bądź AKTYWNY 2020 – ruszyły zajęcia w sekcjach sportowych!
Aktualności

Bądź AKTYWNY 2020 – ruszyły zajęcia w sekcjach sportowych!

Odcinki – Projekty #PKPar: 

Odcinek 1:                                                  Odcinek 2:                                                 Odcinek 3:                                              Odcinek 4:

odc 1odc 1           odc 3odc 3

 

 

Polski Komitet Paraolimpijski rozpoczął realizację projektu „Bądź AKTYWNY 2020” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zajęcia będą prowadzone w 60 sekcjach sportowych. Skorzysta z nich 600 uczestników z całego kraju.

 

Projekty, których głównym celem jest promocja i propagowanie sportu wśród osób z niepełnosprawnościami to podstawowe zadania obok organizacji wyjazdu reprezentacji na igrzyska paraolimpijskie, jakie stawia sobie Polski Komitet Paraolimpijski. Rok 2019 był pod tym względem wyjątkowy – PKPar zorganizował Galę Paraolimpijską z okazji 21-lecia istnienia, Galę 1. Plebiscytu PKPar na Sportowca 2019, a przede wszystkim zrealizował 2 projekty współfinansowane ze środków PFRON: „Sport dla wszystkich!” oraz „Bądź AKTYWNY!”. Skorzystało z nich ponad 600 beneficjentów. Tegoroczny projekt rusza w czerwcu w związku z zaistniałą sytuacją pandemii.

 

W ramach projektu „Bądź AKTYWNY 2020” przewidziana jest organizacja 60 sekcji sportowych, w tym 30 sekcji pływackich i 30 sekcji sportowych ukierunkowanych na inne dyscypliny jak boccia, goalball, lekka atletyka, łucznictwo, szermierka na wózkach, tenis stołowy, race running i narciarstwo.

W działaniach rekrutacyjnych skupiamy się głównie na osobach z niepełnosprawnościami narządu ruchu i narządu wzroku, a także z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, gdyż działalność na rzecz osób z tymi grupami schorzeń jest jednym z podstawowych celów naszej organizacji (w związku ze szkoleniem osób mogących później wziąć udział w Igrzyskach Paraolimpijskich) – podkreśla Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Liczymy na to, że do sportu trafią nowi ludzie, bardzo zależy nam na upowszechnianiu przekonania, że sport naprawdę jest dla każdego. Nie każdy zostaje mistrzem paraolimpijskim, ale każdy może być aktywny fizycznie.

Projekt dedykowany jest osobom z niepełnosprawnościami, które poprzez sport chcą zwiększyć swoją aktywność i samodzielność w codziennym życiu lub podnieść poziom sportowy. Zajęcia w sekcjach są wstępem do przygody ze sportem zarówno w aspekcie rekreacyjnym, jak i wyczynowym. W ramach projektu, na podstawie dotychczasowych doświadczeń w tym zakresie, zaplanowano stworzenie 60 sekcji. Wybór miast w których będą odbywać się zajęcia będzie zależał od miejsca zamieszkania zrekrutowanych uczestników.

Zależy nam również, aby dotrzeć do jak największej liczby uczestników z mniejszych miejscowości, gdzie trudniej o tego rodzaju wsparcie. W skład jednej sekcji będzie wchodziło średnio 10 uczestników lub uczestniczek, a zajęcia prowadzić będzie 2 trenerów lub instruktorów – dodaje Prezes Szeliga.

O projekcie „Bądź AKTYWNY 2020” współfinansowanym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Polskim Radiu opowiadali Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Marzenna Zawadzka, Dyrektor Biura i koordynatorka projektu oraz Wojciech Seidel, trener sekcji pływackich.

 

Osoby, które jeszcze chciałyby dołączyć do projektu mogą kontaktować się z Polskim Komitetem Paraolimpijskim pod adresem m.ratynska@paralympic.org.pl.

Załączniki do pobrania 

Formularz_zgloszeniowy

Regulamin_rekrutacji_do_projektu

Regulamin rozliczania kosztow podróży

Rozliczenie_kosztow_dojazdu

 

Projekt współfinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Od 1 czerwca ruszyły sekcje w miastach (porządek alfabetyczny):

Bieruń – sekcja pływacka

Bydgoszcz – sekcja pływacka

Częstochowa – sekcja pływacka

Częstochowa – sekcja pływacka

Głogów Małopolski – sekcja pływacka

Mikołów – sekcja pływacka

Rzeszów – sekcja pływacka

Częstochowa – sekcja lekkoatletyki

Elbląg – sekcja bocci

Kielce – sekcja łucznictwa

Kielce – sekcja bocci

Kielce – sekcja lekkoatletyki

Kraków – sekcja goalball

Nowy Targ – sekcja lekkoatletyki

Opole – sekcja bocci

Radom – sekcja bocci

Radom – sekcja tenisa stołowego

Rzeszów – sekcja tenisa stołowego

Rzeszów  – sekcja narciarstwa

Siedlce – sekcja lekkoatletyki

Szczecin – sekcja tenisa ziemnego

Tarnów – sekcja lekkoatletyki

Tychy – sekcja lekkoatletyki

Wołomin – sekcja szermierki na wózkach

 

Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom!

Będziemy wdzięczni za nagłośnienie naszej akcji.

 

Inf.wł.