Polski Komitet Paralimpijski (PKPar) zaprasza na ceremonię wręczenia nominacji do reprezentacji Polski na XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu. Ceremonia odbędzie się 9 sierpnia 2024 roku (piątek) o godzinie 13:00 w Centrum Olimpijskim w Warszawie. O medale w Paryżu powalczy 84 polskich zawodniczek i zawodników. Ośmioro z nich wystartuje ze wsparciem asystenta, pilota lub przewodnika.
Podczas uroczystości wręczenia nominacji w Centrum Olimpijskim przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 w Warszawie paralimpijczycy i członkowie misji otrzymają nominacje do reprezentacji Polski na igrzyskach w Paryżu i złożą przysięgę. Podpiszą się także na fladze Polskiego Komitetu Paralimpijskiego i wspólnie odśpiewają hymn Polski.
W ceremonii wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz oficjalni partnerzy polskiej reprezentacji paralimpijskiej. Wydarzenie utrzymane będzie w klimacie francuskim – w odniesieniu do kraju gospodarza igrzysk; w programie m.in. recital piosenki francuskiej.
Podczas ceremonii Poczta Polska zaprezentuje specjalny znaczek pocztowy emisji „XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie Paryż 2024”.
Igrzyska szeroko otwarte
Igrzyska Paralimpijskie rozpoczynają się 28 sierpnia i potrwają do 8 września. W naszej reprezentacji jest niemal tyle samo kobiet (41) i mężczyzn (43). Polki i Polacy wystąpią w tym roku w aż 15 spośród 22 dyscyplin.
Po raz pierwszy w historii igrzyska olimpijskie i paralimpijskie mają wspólne logo. Towarzyszy im hasło: „Igrzyska szeroko otwarte”. „Ta ważna decyzja niesie ze sobą potężny przekaz; w 2024 roku olimpijscy i paralimpijscy sportowcy będą płonąć tą samą pasją, tą samą determinacją i wywołają równie silne emocje u fanów, którzy będą świadkami ich występów – informuje Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich i Paralimpijskich Paryż 2024. – Igrzyska olimpijskie i paralimpijskie tworzą dwie strony tego samego medalu”.
Pierwsze zawody dla osób z niepełnosprawnościami zorganizowane zostały w 1948 r. w Londynie przez dra Ludwiga Guttmanna, a pierwsze igrzyska paralimpijskie odbyły się w 1960 r. w Rzymie. Od pierwszego występu Polaków w 1972 r. nasi reprezentanci zdobyli razem 798 medali. Na ostatnich igrzyskach w Tokio w 2021 r. polska kadra wywalczyła łącznie 24 medale – 7 złotych, 6 srebrnych i 11 brązowych.
Dziennikarzy, którzy chcą otrzymać akredytację na ceremonię wręczenia nominacji do reprezentacji Polski na igrzyska w Paryżu, prosimy o zgłoszenia mailowe na adres: paris2024@paralympic.org.pl do 5 sierpnia do godz. 23:59.
**
Polski Komitet Paralimpijski (PKPar) jest związkiem stowarzyszeń istniejącym od 1998 roku. Jego celem jest propagowanie i rozwijanie sportu osób z niepełnosprawnościami oraz upowszechnianie idei paralimpizmu. Jest organem odpowiedzialnym za całokształt spraw związanych z przygotowywaniem oraz ustalaniem Narodowej Reprezentacji Paralimpijskiej na igrzyska letnie i zimowe. Do zadań Komitetu należy także propagowanie wartości sportu paralimpijskiego: odwagi, determinacji i równości.