Edyta Owczarz i Damian Iskrzycki wchodzą do fazy pucharowej rozgrywek par podczas odbywających sie w Sewilli mistrzostw Europy w bocci. Jeżeli wygrają wtorkowy mecz z Czechami, powalczą o medal.
Przedostatniego dnia mistrzostw świata w Sewilli rozpoczął się turniej par. Polskę reprezentowali w nim Edyta Owczarz z operatorką Krystyną Owczarz, prywatnie mamą (obie Ikson Głogów) oraz Damian Iskrzycki grający z operatorem Dariuszem Borkowskim (BZSR „Start” Bielsko-Biała). W pierwszym meczu nasi zawodnicy zmierzyli się z parą Niemców Thomasem Knothem (z operatorką rampy Irene Dilly) i Nancy Poser (z operatorem Karlem Bastianem).

I już pierwszy „end” był pełen emocji. Był i rzut karny dla Polski i żółta kartka dla niemieckiego trenera. Karny wykonywała aktualna mistrzyni Europy Edyta Owczarz, jednak zabrakło odrobiny precyzji, bila zatrzymała się na linii krzyżaka (miejsce na środku boiska) i dodatkowy punkt nie został przyznany. Co nie przeszkodziło Polakom wygrać. Wynik 3:0 po pierwszej rundzie, nasza para podwyższyła do 7:0 w drugiej. W trzecim i czwartym „endzie” nasi zawodnicy wręcz „rozjechali” Niemców, dość powiedzieć, że zakończył się on wynikiem 16:0. Gigantyczna przewaga.
To był po prostu dobry dzień i dobra dyspozycja naszych zawodników – przyznaje Mieczysław Nowak, trener kadry narodowej w bocci. I nade wszystko taktyka, bo w grupie BC3 (zawodnicy grający przy pomocy pointerów i rynien) odgrywa ona najważniejszą rolę. Trzeba przewidzieć ruchy przeciwnika, odpowiednio je zablokować i można osiągnąć tak wysoki rezultat, mimo, że to są mistrzostwa Europy.
Popołudniowy mecz Polacy rozegrali z Francuzami, parą Sonią Heckel (operator rampy Florent Brachet) oraz Samirem van der Beken (operator Laetitia Six). Po dwóch nieudanych rundach Polacy zaczęli odrabiać straty i finalnie zakończyli walkę z wynikiem 3:5. Przegrali, jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, gdyż mecz o półfinał zagrają z Czechami, a jeśli go wygrają, będzie to oznaczało strefę medalową.
Mimo, że przegraliśmy, w „drzewku” trafiamy na korzystniejszego przeciwnika. Unikniemy Grecji, a to zawodnicy, z którymi zdarzało nam się przegrać. W końcu to jeden z najlepszych zespołów świata. Natomiast z Czechami, z którymi zagramy, mamy znacznie większe szanse wygrać i dojść do czwórki, a to jest dobra informacja dla nas – podsumował Iskrzycki.

I jeżeli polska para wygra z naszymi południowymi sąsiadami, to jutro czekają ich aż trzy mecze. Zapowiada się zatem długi i ciężki dzień, i jak tłumaczy Damian Iskrzycki, który jest kapitanem drużyny warto było dziś oszczędzać siły. Umiejętność planowania, odpowiednia taktyka i antycypacja – te cechy w Iskrzyckim szczególnie ceni Edyta Owczarz.
Ja szanuję Damiana jako Kapitana, bo idealnie dba o dobro naszej pary. Jeżeli jest błąd przeciwnika, on go potrafi wychwycić i zgłosić. Ja nie zawsze to robię, a to jednak jest potrzebne, żeby para mogła skorzystać z całego dobra obowiązujących przepisów. Damian przygotowuje strategię. On też jest w parze taktykiem. Jestem z tej współpracy bardzo zadowolona. Na ten moment jesteśmy najlepszą polską parą, najlepszym polskim zespołem, który może coś tutaj osiągnąć.
Wtorek 30 listopada to ostatni dzień mistrzostw Europy w bocci. W zawodach rozgrywanych w Sewilli bierze udział ponad 130 zawodników z 23 krajów, w tym czworo zawodników z Polski.
Boccia jest dyscypliną paraolimpijską, którą mogą uprawiać osoby z najcięższymi dysfunkcjami narządu ruchu: zaburzeniami centralnego układu nerwowego (MPD), dystrofią mięśniową, artogrypozą, wysokimi urazami rdzenia kręgowego itp.
Wyjazd zawodników na Mistrzostwa Europy w bocci został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Zdjęcia do darmowego wykorzystania na stronie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Galeria: https://paralympic.org.pl/galeria-wydarzen/boccia-me-sewilla/
Zachęcamy do wykorzystania materiału, publikowania, pisania i mówienia o bocci,
bo SPORT JEST DLA KAŻDEGO!
Z Sewilli
Paulina Malinowska-Kowalczyk
Brisbane 2032
Los Angeles 2028
Paryż 2024
Tokio 2020
Rio de Janeiro 2016
Londyn 2012
Pekin 2008
Ateny 2004
Sydney 2000
Atlanta 1996
Nowy Jork/Stoke Mandeville 1984
Arnhem 1980
Toronto 1976
Heidelberg 1972
Milano Cortina 2026
Pekin 2022
PyeongChang 2018
Sochi 2014
Vancouver 2010
Turyn 2006
Salt Lake City 2002
Nagano 1998
Lillehammer 1994
Albertville 1992
Innsbruck 1988
Blind football
Boccia
Goalball
Koszykówka na wózkach
Parabadminton
Parajudo
Parakajakarstwo
Parakolarstwo
Paralekkoatletyka
Parałucznictwo
Parapływanie
Parastrzelectwo
Paraszermierka
Parataekwondo
Paratenis stołowy
Paraujeżdżenie
Parawioślarstwo
Podnoszenie ciężarów
Rugby na wózkach
Siatkówka na siedząco
Tenis na wózkach
Paratriathlon
Paracurling
Parahokej
Parabiathlon
Paranarciarstwo alpejskie
Paranarciarstwo biegowe
Parasnowboard