STRONA GŁÓWNA > Aktualności > 162 reprezentacje podczas IP w Tokio
Aktualności

162 reprezentacje podczas IP w Tokio

W XVI Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio wystąpią 162 narodowe reprezentacje. Pięć krajów zaliczy swój paraolimpijski debiut. Ceremonia Otwarcia już dziś.

fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

W rywalizacji sportowców z niepełnosprawnościami uczestniczyć będą 162 delegacje z całego świata – to o 3 więcej niż w Rio de Janeiro. Wsród delegacji jest także Paraolimpijska Reprezentacja Uchodźców. Podczas igrzysk zawodnicy rywalizować będą w 22 dyscyplinach. Na ten moment najwięcej reprezentacji, 164, uczestniczyło w igrzyskach paraolimpijskich w Londynie.

Ja przyznaje Andrew Parsons, Prezydent Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego liczba 162 delegacji w dobie pandemii to niebywały sukces.

Jestem niezwykle dumny, że 162 narodowe delegacje uczestniczą w igrzyskach w Tokio. Ostatnie 18 miesięcy były prawdziwym wyzwaniem dla całego ruchu paraolimpijskiego. Na największe uznanie zasługują narodowe komitety, które przygotowywały sportowców do rywalizacji. To było wyczerpujące wyzwanie dla każdego członka rodziny paraolimpijskiej, a zwłaszcza dla osób organizujących igrzyska z ramienia Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, wyzwanie zakończone sukcesem – podkreślił Prezydent IPC.

Po raz pierwszy w historii w igrzyskach wezmą udział reprezentacje Butanu (2 zawodników), Grenady (2 zawodników), Malediwów (2 zawodników), Paragwaju (2 zawodników) i Saint Vincent i Grenadyny (1 zawodnik).

Bardzo się cieszę, że w igrzyskach zadebiutuje kolejnych 5 państw – dodał Parsons. W minionych latach wszystkie był zaangażowane w Program Rozwoju Narodowych Komitetów”.   To szczególny moment, gdy kolejny kraj po raz pierwszy pojawia się na igrzyskach zwłaszcza w dobie pandemii i uczestniczy w Ceremonii Otwarcia.

Drużyny, które nie uczestniczą w igrzyskach to 21 reprezentacji. Z powodu zawieszenia przez IPC: Komory, Dżibuti, Seszele i Sudan. Swoich reprezentacji nie wystawiły Andora, Antigua i Barbuda, Lichtenstein i San Marino. Z powodu pandemii do Tokio nie przyjechały reprezentacje Kiribati, Samoa, Tonga i Vanuatu. Decyzją rządu danego kraju w igrzyskach nie uczestniczą zawodnicy z Sułtanatu Brunei, Korei Północnej, Turkmenistanu i Timoru Wschodniego. Z innych niż powyższe powody nie zobaczymy reprezentacji Afganistanu, Mjanmy, Trinidadu i Tobago, Makau (Chiny) oraz Surinamu.

XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio rozpoczną się 24 sierpnia i potrwają do 5 września. Polskę będzie reprezentowało 89 zawodników i zawodniczek, którzy powalczą o medale w 12 dyscyplinach.  

Sponsorem Strategicznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego jest PKN Orlen.

Patronat medialny: TVP Sport, Polskie Radio.