Oficjalna strona Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego

Tokio 2020 – Maskotka

Tokio 2020 – Maskotka2020-04-27T14:04:45+02:00

Maskotką XVI Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020 jest Someity. Wymowa imienia nie jest trudna: soh-may-tee. Jej imię pochodzi od japońskiego słowa someiyoshino, oznaczającego popularny kwitnący kwiat japońskiej wiśni, brzmieniem nawiązuje także do angielskiego zwrotu “so mighty” (potężna, dostojna). Someity ma szpiczaste uszka i w ogóle wygląda bardzo nowocześnie czy wręcz futurystycznie. Przypomina nieco Pokemona i jest przyodziana w strój w biało-różową szachownicę. Na stronie organizatora przeczytamy, że ma czułki przypominające płatki kwiatu wiśni i cechuje się niezwykłą mentalną i fizyczną siłą. Dzięki czułkom po obu stronach twarzy może nawet telepatycznie przesyłać wiadomości. Potrafi także latać. Zwykle jest spokojna, ale jeśli trzeba wykazuje się ogromną, nadprzyrodzoną, wewnętrzną siłą. Oczywiście kocha naturę, potrafi rozmawiać z kamieniami i wiatrem, jest wstanie nawet przesuwać przedmioty – wystarczy, że na nie spojrzy i taka będzie jej wola. Ma być uosobieniem Paraolimpijczyków, którzy pokonują wszelkie trudności, redefiniują pojęcia tego, co jest możliwe, a przekraczanie granic to ich specjalność.

Someity oczywiście przyjaźni się z Miraitową – czyli maskotką  igrzysk olimpijskich w Tokio. Miraitowa to także postać futurystyczna, tyle, że ubrana w strój w biało-niebieską kratę. Miraitowa to połączenie dwóch japońskich słów: „mirai” – oznaczającego przyszłość i „towa” – wieczność.

Organizatorzy igrzysk otrzymali ponad dwa tysiące zgłoszeń w ogólnokrajowym konkursie na projekt maskotek, spośród nich zostały wyłonione trzy pary. Wyboru maskotek dokonało 6,5 miliona japońskich dzieci – ze szkół w kraju i za granicą. Każda klasa miała jeden głos. Zwycięska jest autorstwa ilustratora i rysownika Ryo Taniguchiego. Jego projekt zebrał ponad połowę głosów i zdecydowanie pokonał dwie pozostałe kandydatury.

Font Resize