Adrian Castro to zawodnik, który bryluje nie tylko na międzynarodowych zawodach w szermierce na wózkach. Z dużym powodzeniem prowadzi także lekcje „WF-u  z Paraolimpijczykiem”. Wspólny projekt Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i PKN Orlen cieszy się ogromnym powodzeniem w szkołach.

20210825 tokio szermierka bz125
Adrian Castro na podium igrzysk paraolimpijskich w Tokio, fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Zabawa, motywacja, integracja i aktywność – tymi słowami można określić lekcje, prowadzone w ramach projektu „WF z Paraolipmijczykiem”. Z takich zajęć mogli ostatnio skorzystać uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 16 STO w Warszawie. W rolę nauczyciela wychowania fizycznego wcielił się nie kto inny jak medalista paraolimpijski paraszermierz Adrian Castro.

Zajęcia w ramach projektu podzielone są na dwie części – teoretyczną i praktyczną. W ramach tej pierwszej Adrian Castro nie tylko wprowadzał uczniów i uczennice w arkana paraszermierki, ale z pomocą filmów edukacyjnych rozmawiał z dziećmi o niepełnosprawności.

img 0810
fot. Marzenna Zawadzka/Polski Komitet Paraolimpijski

Uczestniczący w lekcji poznali też niezwykłą historię prowadzącego, który po wypadku dowiedział się, że nawet poruszając się na wózku będzie mógł uprawiać sport. Dzięki obozowi aktywnej rehabilitacji trafił na planszę szermierczą – i tak zaczęła się jego sportowa przygoda, która trwa do dziś. Zawodnik IKS AWF Warszawa jest dziś srebrnym medalistą paraolimpijskim z Tokio, a na wcześniejszych igrzyskach w Rio zdobył brązowy krążek. Obydwa zostały zresztą pokazane uczestnikom zajęć – a możliwość zobaczenia i dotknięcia prawdziwego medalu igrzysk to zawsze nie lada gratka.

Bardzo się cieszę, że odbywamy te lekcje – jestem po nich zawsze bardzo zadowolony i pełen fajnych emocji – mówił po zajęciach Adrian Castro.  – Dzieciaki okazują bardzo duże zainteresowanie i aktywnie w nich uczestniczą  – nie tylko w części praktycznej, ale też teoretycznej. Zawsze jest dużo pytań. Ten odbiór bardzo mnie motywuje, by dalej działać i uczestniczyć w programie WF z paraolimpijczykiem.

Po teorii przyszedł czas na praktykę – i prawdziwy sportowy trening. Od rozgrzewki, przez ćwiczenia wprowadzające, aż po możliwość rywalizacji i oczywiście – końcowe rozciąganie. Wszystko poprowadzone tak, aby dać uczniom namiastkę nie tylko sportowej rywalizacji, ale też profesjonalnego treningu. Z takiego przebiegu zajęć oraz motywacyjnej i integracyjnej roli zadowolona była Mirosława Kropiwnicka, nauczycielka wychowania fizycznego w szkole 16 STO, która przyglądała się temu niecodziennemu treningowi.

img 0819
fot. Marzenna Zawadzka/Polski Komitet Paraolimpijski

Mieliśmy dzisiaj zaszczyt gościć paraolimpijczyka z lekcją szermierki na wózkach. Bardzo interesujące zajęcia – myślę, że nasi uczniowie bardzo dużo z tych zajęć wynieśli. Zobaczyli, że tak naprawdę ograniczenia są tylko w naszych głowach. Bardzo ciekawa była zarówno część praktyczna jak i teoretyczna – myślę, że zostaną nam w pamięci na długo.

Choć w tym roku kalendarzowym zapisy na WF z Paraolimpijczykiem już się zakończyły, zachęcamy szkoły do zgłoszenia chęci uczestnictwa w tym projekcie w roku 2023.

Wszystkie informacje o projekcie znajdują się na stronie internetowej Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego: https://paralympic.org.pl/projekty/pkn-orlen/wf-z-paraolimpijczykiem/

Partnerem projektu jest Polski Koncern Naftowy Orlen.