Wstępny program z podziałem na dyscypliny, sesje i konkurencje został opublikowany pod tym linkiem.

Prowizoryczny program z podziałem na konkurencje zostanie zaprezentowany publiczności w pierwszym kwartale 2023.

phrygi
grafika: Paryż 2024

„Frygijki” (fr. „les Phryges”) to oficjalne maskotki igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich i są one niemal identyczne – paraolimpijska maskotka różni się od swojej olimpijskiej siostry jedynie kolorem buta i protezą prawej nogi.

Z kształtu przypominają one czapki frygijskie. Nazwa ta pochodzi od Frygii w Azji Mniejszej – taki rodzaj nakrycia głowy był przez starożytnych Greków uważany za typowy dla tego regionu. Dziś jednak kojarzy się je z Francją i czasami nazywa „czapkami wolności” – noszone były w czasach Rewolucji Francuskiej jako symbol wyzwolenia. Czapki frygijskie noszą również bohaterowie „Smerfów”. Dziś maskotki chcą przeprowadzić jeszcze jedną rewolucję we Francji – i przekonać, że sport może zmienić wszystko! Nasze życie, zdrowie, relacje z innymi ludźmi i naturą… To czas, by wprowadzić go w nasze życia na pełnych obrotach!

Maskotka Igrzysk Paraolimpijskich to tradycyjny sposób promocji wydarzenia. Po raz pierwszy w historii ruchu olimpijskiego pojawiły się w 1968 roku w Grenoble i utrzymują się w nim do dziś. Pierwsze maskotki paraolimpijskie to wiewiórki Noggi i Joggi obecne na Igrzyskach w Arnhem w 1980 roku.

Bilety na Igrzyska Paraolimpijskie Paryż 2024 dostępne będą jedynie poprzez stronę https://tickets.paris2024.org/ . Ich koszt zaczynać się będzie już od 15 euro. Planowane rozpoczęcie sprzedaży na igrzyska paraolimpijskie na jesieni 2023 roku – aktualnie dostępne są jedynie bilety na igrzyska olimpijskie.

W Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu prognozuje się udział 4400 sportowców z niepełnosprawnościami. Aby wziąć udział w najważniejszych zawodach czterolecia, niezbędne jest uczestnictwo w zawodach międzynarodowych i zdobywanie odpowiednich miejsc, punktów do rankingu bądź wyników – w zależności od dyscypliny. Również w zależności od dyscypliny miejsca przyznawane są „dla kraju” (co oznacza, że do decyzji Narodowego Komitetu Paraolimpijskiego należy, jaki zawodnik obsadzi tak zdobyte miejsce) albo bezpośrednio konkretnym zawodnikom. W listopadzie 2022 r. organizatorzy Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu opublikowali zasady, które obowiązują we wszystkich dyscyplinach paraolimpijskich.

Zasady kwalifikacji na Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu w języku angielskim opublikowane przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski dostępne są pod tym adresem.

Zasady akredytacji dziennikarzy na Igrzyska Paraolimpijskie Paryż 2024 podamy wkrótce.