W niedzielę 23 lipca dobiegły końca lekkoatletyczne mistrzostwa świata osób niepełnosprawnych w Londynie. Nasi sportowcy zdobyli w sumie 29 medali, co dało Polsce 12. pozycję w generalnej klasyfikacji. Zdobyciem złotego krążka mogą się pochwalić Maciej Lepiato, Joanna Mazur, Ewa Durska i Barbara Niewiedział.

Reprezentujący Start Gorzów Wielkopolski Lepiato przeskoczył poprzeczkę na wysokości 2,14 m, co dało mu najwyższy stopień podium. Na swoim koncie ma już trzy złote medale z poprzednich lat, poza tym w swojej kategorii (T44) ustanowił też rekord świata wynoszący 2,19 m.

Joanna Mazur (T11) ze Startu Tarnów po złoto sięgnęła na dystansie 1500 m, choć nie można pominąć srebra w wyścigu na 800 m i brązu na 400 m. Tym samym zdobyła ona nad Tamizą najwięcej medali wśród biało-czerwonych.

Również na dystansie 1500 m, jednak w innej kategorii (T20), złoty medal wywalczyła Barbara Niewiedział z MGOKSiR Korfantów, daleko w tyle zostawiając rywalki. Należąca do tej samej kategorii Ewa Durska uzyskała złoto, pchając kulę na odległość 13,18 m. Zawodniczka na co dzień trenuje w Barnim Goleniów.

Dwa srebra udało się uzyskać Krzysztofowi Ciukszy w biegu na 200 i 400 m (T36), a podwójny brąz wywalczył Michał Derus na dystansie 100 i 200 m (T47) oraz Lucyna Kornobys w pchnięciu kulą i rzucie oszczepem (T34). Srebrny i brązowy krążek przypadł jeszcze Mateuszowi Michalskiemu kolejno za 100 i 200 m (T13).

Alicja Fiodorow była druga w biegu na 100 m (T46), a po brąz na 1500 m pobiegł Aleksander Kossakowski (T11). Także po brąz skoczyła w dal Anna Trener-Wierciak (T36).

Polscy lekkoatleci każdego dnia podczas tych 10-dniowych zmagań stawali na podium, w poniedziałek 17 lipca zgarniając aż 7 krążków. Najlepiej na mistrzostwach poradzili sobie Chńczycy, zdobywając łącznie 65 medali, w tym 30 złotych.