Oficjalna strona Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego

Passion. Connected – Zimowe Igrzyska paraolimpijskie 2018 seminarium szefów misji NPC

Passion. Connected – Zimowe Igrzyska paraolimpijskie 2018 seminarium szefów misji NPC

Prawie 100 delegatów z 33 krajów przyleciało  28 lutego  do Pyeongchang w Korei Południowej, aby wziąć udział w seminarium szefów misji narodowych komitetów paraolimpijskich przed Zimowymi Igrzyskami w 2018 r. Organizatorami seminarium było IPC i POCOG (Komitet Organizacyjny Igrzysk 2018 ).

Tematem  seminarium były przygotowania do przyszłorocznej imprezy, zaplanowanej dla  670 sportowców z 45 krajów, którzy będą rywalizować o  80 medali w sześciu sportach zimowych.

We wtorek 28 lutego przedstawiciele narodowych komitetów paraolimpijskich, w tym naszej,  zostali zaproszeni przez Sir Philipa Cravena prezydenta  Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) do udziału w  ceremonii  otwarcia  seminarium.  Podczas uroczystej kolacji prezes Łukasz Szeliga został wyróżniony miejscem przy honorowym stole prezydentów  NPC.   Xavier Gonzalez, dyrektor IPC podkreślił, że  „Igrzyska w Pyeongchang będą  pierwszą z trzech imprez, które odbędą się kolejno w Azji, co będzie ogromną szansą dla rozwoju ruchu   paraolimpijskiego na tym kontynencie.”

W środę 1 marca  delegaci wizytowali obiekty  sportowe, na  których za rok zmagać się będą alpejczycy, narciarze biegowi, biathloniści i snowbordziści. Była także okazja aby zwiedzić  wioskę olimpijską w budowie. W czwartek i piątek w sesjach plenarnych, uczestnicy zapoznani zostali z wieloma aspektami organizacyjnymi igrzysk w tym zakwaterowania, protokołu, akredytacji, klasyfikacji, anty-dopingu, transportu i sprzedaży biletów. Seminarium zakończyła wizytacja obiektów sportowych  Para hokeja i curlingu na wózkach. Igrzyska w Korei odbędą się pod hasłem „Passion. Connected”.

Seminarium stworzyło także dobrą atmosferę do kuluarowych rozmów o szerszej polityce IPC, zwłaszcza w perspektywie dwóch ważnych dla ruchu paraolimpijskiego wydarzeń zaplanowanych na ten rok.  W rozmowach aktywnie uczestniczyła nasza delegacja ponieważ w czerwcu odbędzie się walne zgromadzenie EPC – Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego z wyborem nowych władz. Wiele osób w naszym kraju jeszcze nie wie, że walne zgromadzenie EPC  odbędzie się po raz pierwszy w Polsce, w Katowicach.  Dzięki osobistej inicjatywie prezesa Szeligi  Polska jako organizator zyska w Europie prestiż należny jej, choćby tylko za 10 miejsce w klasyfikacji medalowej Igrzysk paraolimpijskich Rio 2016.  Potem we wrześniu, w Abu Dhabi  odbędzie się walne zgromadzenie IPC z  wyborem nowych  władz. Wiele wskazuje, że u steru Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego stanie nowy prezydent.

By | 2017-03-06T18:33:07+00:00 Marzec 6th, 2017|Aktualności|0 komentarzy

About the Author: