Rafał Wilk

kolarstwo, handcycling
  • Rafał Wilk
25 listopada 2015
Klub
ZKS Stal Rzeszów
ZKS Stal Rzeszów
Trener

Jakub Pieniążek

Najważniejsze osiągniecia

IP Londyn 2012 (Wielka Brytania) – dwa złote medale w jeździe na czas i wyścigu ze startu wspólnego
MŚ Baie-Comoeau 2013 (Kanada) – dwa złote medale w jeździe na czas i wyścigu ze startu wspólnego
PŚ - dwa 1. miejsca w klasyfikacji końcowej w sezonach 2012 i 2013
Puchar Europy EHC 2014
Mistrzostwa Świata Greenville 2014 – złoty medal w jeździe na czas
Puchar Europy EHC 2014
Mistrz Świata (Jazda Indywidualna na czas) – Nottwil, Szwajcaria 2015
Mistrz Świata (Start Wspólny) – Nottwil, Szwajcaria 2015
Zdobywca Pucharu Świata 2015
Zdobywca Pucharu Europy 2015
Mistrz Polski (Jazda Indywidualna na czas) 2015
Mistrz Polski (Start Wspólny) 2015

Biogram

Polski kolarz paraolimpijski, zdobywca tytułów mistrza świata i mistrza paraolimpijskiego. Był kolarzem, potem żużlowcem, potem… kolarzem ręcznym. Walkę na żużlowym torze rozpoczął na początku lat 90. w Stali Rzeszów, zakończył w Krośnieńskim Stowarzyszeniu Motorowym. Jego kariera zostala przerwana w Krośnie 3 maja 2006, po wypadku na torze podczas 1-ligowego spotkania z GTŻ Grudziądz. Po zderzeniu z bandą na ostatnim wirażu przed metą Rafał Wilk złamał kręgosłup.

Nie zrezygnował ze sportu. Po półrocznej rehabilitacji pojawił się na stoku jako narciarz jeżdżący na monoski. Na stokach pojawia się do dzisiaj. Nie stracił też kontaktu ze sportem żużlowym. Przez trzy lata był trenerem Klubu Motorowo-Żużlowego Lublin. W roku 2011 stracił posadę. Wrócił do czynnego uprawiania sportu. Skupił się na doskonaleniu umiejętności kolarskich. I to byl strzał w dziesiątkę.

Na początku uczył się od innych, od nestora ręcznego kolarstwa w Polsce – Arkadiusza Skrzypińskiego, od Zbigniewa Wandachowicza. Powoli doszedł do ich poziomu. W roku 2011 pierwszy raz wziął udział w rozgrywanych w Danii mistrzostwach Świata w parakolarstwie. Zajął miejsca 6. – w jeździe na czas i 7. w wyścigu szosowym. W sezonie olimpijskim był już nie do pokonania. Wygrał klasyfikację końcową Pucharu Świata. Wygrał wszystkie dwa starty na pierwszych swoich Igrzyskach Paraolimpijskich Londyn 2012 – jazdę na czas i wyścig ze startu wspólnego. Po Igrzyskach Rafał Wilk w imieniu sportowców przemawiał do przedstawicieli najwyższych władz państwowych: „Miłe jest to, że dzisiaj się nami wszyscy interesują. To jest naprawdę fajne. Ale szkoda. że tego zainteresowania zabrakło przed wyjazdem do Londynu, kiedy tego tak naprawdę tego najbardziej potrzebowaliśmy” – mówił Rafał Wilk.

W plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i Telewizji Polskiej został uznany za najlepszego sportowca niepełnosprawnego roku 2012. W 2013 roku Rafał Wilk ponownie wygrywa Puchar Świata. Podczas mistrzostw świata w kanadyjskiej prowincji Quebeck ponownie dwukrotnie staje na najwyższym stopniu podium – na wyścigu szosowym i w jeździe na czas.