Marta Makowska

szermierka na wózkach
  • Marta Makowska
25 listopada 2015
Klub
Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa
Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa
Trener

Marek Gniewkowski, Zbigniew Rybak, Tadeusz Nowicki

Najważniejsze osiągniecia

IP Sydney 2000 – złoty medal w indywidualnym turnieju florecistek, złoty medal w drużynowym turnieju florecistek, złoty medal w indywidualnym turnieju szpadzie, złoty medal w drużynowym turnieju w szpadzie
IP Ateny 2004 – brązowy medal w indywidualnym turnieju szpadzistek, brązowy medal w drużynowym turnieju we florecie
IP Londyn 2012 – brązowy medal w indywidualnym turnieju floretowym
ME 2014 – srebrny medal w szpadzie drużynowo

Biogram

Sport był i jest dla niej nie tylko wyczynem i nie tylko on liczy się w jej życiu. Ukończyła studia z zakresu filozofii przyrody, pracuje w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wołominie. Wyszła za mąż za Adama Makowskiego. Oboje wychowują córkę Gabrielę. W szermierce na wózkach była od samego początku polskiej kadry – najsilniejszym jej filarem. Zdobywała medale dla Polski nie tylko wtedy, kiedy wszystko szło bardzo dobrze, ale też wówczas, gdy osiągnięcie tego celu stanowiło ogromne wyzwanie. W Atenach w roku 2004, kiedy wywalczyła „zaledwie” brąz w szpadzie indywidualnie i brąz we florecie drużynowo z Dagmarą Witos, Renatą Frelik i Jagodą Polasik, można było mieć poczucie pewnego rodzaju porażki. W Pekinie Marta nie wywalczyła już medalu, do czego już trudno było się przyzwyczaić.

W Londynie – znowu sukces. Brąz w indywidualnym turnieju florecistek cieszył tak jak cztery medale złote w Sydney. Wywalczyła go po emocjonującej walce z zawodniczką z Chin Jingjing Zhou, wygranej 15:14.