Małgorzata Jankowska

tenis stołowy
  • Małgorzata Jankowska
25 listopada 2015
Klub
Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa
Trener

Elżbieta Madejska

Najważniejsze osiągniecia

IP Ateny 2004 – srebrny medal w grze drużynowej;
IP Pekin 2008 – srebrny medal w grze drużynowej;
IP Londyn 2012 – brązowy medal w grze drużynowej;
MŚ Montreaux (Szwajcaria) 2006 – srebrny medal w turnieju drużynowym;
MŚ Gwangju (Korea Płd.) 2010 – srebrny medal w turnieju singlowym, brązowy medal w turnieju drużynowym;
ME Jesolo (Słowenia) 2005 – srebrny medal w grze pojedynczej, złoty w turnieju drużynowym;
ME Kranjska Gora (Słowenia) 2007 – brązowy medal w grze pojedynczej, złoty w turnieju drużynowym;
ME Genua (Włochy) – 2009 srebrny medal w grze pojedynczej, złoty w turnieju drużynowym;
ME Split (Chorwacja) 2011 – brązowy medal w grze singlowej i srebrny w turnieju drużynowym.
MŚ 2014 – Srebrny medal w drużynie

Biogram

Polska tenisistka stołowa z niepełnosprawnością – grająca w pozycji stojącej. Podobnie jak Natalia Partyka, Małgorzata – wówczas jeszcze Grzelak – rozpoczęła boje o medale na igrzyskach w Sydney. Ba! W Australii była nawet od swojej koleżanki lepsza. W turnieju indywidualnym w grupie 9 przebojem wdarła się do półfinału. Walkę o finał przegrała z Francuzką – późniejszą zwyciężczynią turnieju – Thu Kamkasomphou, a w pojedynku o brąz uległa Chince Fuqun Luo.

Późniejsze losy Grzelak wskazywały na ogromny progres. Największym sukcesem indywidualnym był zdobyty na mistrzostwach świata
w Korei Południowej w roku 2010 srebrny medal. Było to na dwa lata przed igrzyskami w Londynie. Wcześniej Małgorzata – nadal jeszcze Grzelak – zdobywała srebrne medale w grach drużynowych wspólnie z Natalią Partyką. Stało się tak zarówno na igrzyskach w Atenach, jak i w Pekinie.

Na Igrzyskach Paraolimpijskich Londyn 2012 znów zabłysnęła w rywalizacji drużynowej. Tym razem już jako Jankowska – wywalczyła trzecie miejsce na podium razem z Partykę, Alicją Eiger i Karolina Pęk. Małgosia Jankowska w meczu o trzecie miejsce, wygranym z Francją 3:2, miała ogromny swój wkład, kiedy z Partyką w deblu pokonały Claire Mairie i Audrey Le Morgan 3:0 (11:7, 11:3, 11:5). W drużynie Francji wystąpiła mistrzyni z Sydney, ówczesna pogromczyni Małgosi – Thu Kamkasomphou.

Małgorzata Jankowska mieszka i trenuje w Warszawie. Jej trenerką jest selekcjonerka paraolimpijskiej kadry narodowej w tenisie stołowym Elżbieta Madejska.