Maciej Lepiato

lekkoatletyka, skok wzwyż
  • Maciej Lepiato
25 listopada 2015
Klub
Start Gorzów Wielkopolski
Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start" Gorzów Wielkopolski
Trener

Zbigniew Lewkowicz

Najważniejsze osiągniecia

IP Londyn 2012 (Wielka Brytania) - złoty medal
MŚ Christchurch 2011 (Nowa Zelandia) - złoty medal
MŚ Lyon 2013 (Francja) - złoty medal
halowe MP seniorów (sprawnych) 2013 - brązowy medal
halowe MP seniorów (sprawnych) 2014 - brązowy medal
ME Swansea (Walia) 2014 - złoty medal i rekord świata
MŚ 2015 - złoty medal

Biogram

Kolejny talent paraolimpijski trenowany przez Zbigniewa Lewkowicza. Talent ogromny i to już z kilkoma tytułami mistrzowskimi na koncie. Unieruchomiony staw skokowy jednej z nóg, która zarazem jest o 5 cm krótsza od zdrowszej kończyny sprawiła, że Maciej może startować w zawodach osób niepełnosprawnych – choć z powodzeniem rywalizuje w tej drugiej kategorii – zawodników „zdrowych”.

Skakanie rozpoczął w wieku… 22 lat. Na Akademii Wychowania Fizycznego, którego był studentem okazało się, że: po pierwsze, nie wiadomo skąd potrafi skakać wzwyż; po drugie, jest w tym dużo lepszy od innych. I tak rozpoczął treningi ze Zbigniewem Lewkowiczem. Zresztą, na swoją uczelnię nie dostał się bez problemów. Pierwsze podejście zakończyło się niepowodzeniem. Nie został przyjęty dlatego, że jest… niepełnosprawny. Uznano, że nie nadaje się do sportu, bo ma uszkodzoną nogę. Jednak dzięki takiej samej determinacji i sile jak na olimpijskiej skoczni, dostał się na swój wymarzony kierunek studiów.

W roku 2010 wywalczył srebrny medal mistrzostw Polski młodzieżowców. Przełomowym momentem w jego karierze były paraolimpijskie mistrzostwa świata w roku 2011 w Nowej Zelandii. To właśnie w Christchurch po raz pierwszy wysłuchał „Mazurka Dąbrowskiego”. Próbował również swoich sił wśród sprawnych i ma na koncie poważne sukcesy. W roku 2013 na halowych mistrzostwach Polski seniorów zdobył brązowy medal.

Maciej Lepiato zajmuje miejsce w czołówce tabeli OPEN grupującej polskich skoczków wzwyż, bez względu na poziom sprawności. W sierpniu 2014 – konkurs skoku wzwyż lekkoatletycznych mistrzostw Europy osób niepełnosprawnych w Swansea w Walii – wynikiem 217 cm Maciej Lepiato ustanowił nowy rekord świata w swojej kategorii.

Siłą Macieja Lepiato nie jest sport w sensie pokonywania kolejnych wysokości, ale sport w sensie widowiska. Tak było podczas igrzysk w Londynie, gdzie nie tylko z pokorą podszedł do teoretycznie słabszych rywali, ale wraz z nimi urządził na stadionie istne show dla 80 tysięcy widzów. I ci widzowie byli tym konkursem szczerze zachwyceni. I między innymi za to Lepiato został wyróżniony w kategorii odkrycie roku 2012 w Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polskiej na Najlepszego Sportowca roku 2012.