W dniach 23-26.06. 2016r. w Moskwie (Rosja) odbyły się Mistrzostwa Europy osób niepełnosprawnych w parakajakarstwie. W skład 6 osobowej reprezentacji Polski wchodziło 3-ch zawodników Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” Zielona Góra.

111

Miłą niespodziankę sprawiła Kamila Kubas, podopieczna trenera Jana Durczaka, zdobywając brązowy medal w grupie startowej osób ze znaczną niepełnosprawnością KL1 w sprincie kajakowym na 200m  czasem 59.356.  Zwyciężyła Edna Muller z Niemiec – 54.956. Bardzo cieszy sukces Kamili, zwłaszcza w aspekcie Jej zbliżającego się startu na Igrzyskach Paraolimpijskich Rio de Janeiro’2016.

110

Drugi z naszych zakwalifikowanych do Rio parakajakarzy, Mateusz Surwiło zajął w Moskwie VI miejsce w bardzo silnie obsadzonej grupie KL3 200m,  uzyskując  dobry czas 43.136. Zwycięzca Rosjanin Leonid Krylov uzyskał czas 40.028. Mateusz może mówić o pechu, w trakcie przedbiegów pękło mu wiosło. W finale startował z wiosłem zapasowym, co nie pozostało bez wpływu na uzyskany czas. Trenerem Mateusza jest Paweł Łukaszewicz.

103

Mirosław Rosiński w konkurencji nieolimpijskiej VL3 200m kanadyjka zajął VI miejsce czasem 55.200. Trenerem zawodnika jest Tomasz Głażewski.

Cieszą dobre wyniki naszych paraolimpijczyków, mają realne szanse na zdobycie pierwszych w historii sportu paraolimpijskiego medali w parakajakarstwie,  które w Rio de Janeiro zaistnieje po raz pierwszy w programie Igrzysk – Danuta Tarnawska, Prezes ZSR „Start” Zielona Góra.