W terminie 17-20 marca 2016, we włoskim Montichiari odbyły się Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym. Polska reprezentacja zdobyła dwa medale za sprawą Anny Harkowskiej.

Po raz kolejny doskonale zaprezentowała się na arenie międzynarodowej trzykrotna srebrna medalistka paraolimpijska z Londynu 2012 Anna Harkowska. Zawodniczka zdobyła we włoskim Montichiari dwa medale torowych mistrzostw świata — złoty w scratchu na 10 km oraz brązowy w wyścigu na dochodzenie na 3000 m, czyli w konkurencji paraolimpijskiej. Ponadto była ona także 6. w czasówce na 500 m.

Harkowska rewelacją mistrzostw

Złoty medal w konkurencji scratch na 10 km przez Annę Harkowską, został ogłoszony jako jedna z największych sensacji tegorocznych mistrzostw w Montichiari. Polka po niesamowitej walce pokonała bardziej utytułowaną rywalkę i faworytkę finałowego wyścigu Sarah Storey.

LTLleyEwEq (1)
Autor zdjęcia: mat. annaharkowska.pl

– Ania Harkowska była dobrze przygotowane do tej imprezy i uważam, że pojechała najlepiej jak mogła zdobywając złoty i brązowy medal Mistrzostw Świata – powiedział trener Marian Kowalski. – Możemy być dumni z naszej zawodniczki podczas tych mistrzostw – dodaje.

Pozostałe wyniki Polaków

Tandem Anna Duzikowska/Natalia Morytko swój najlepszy wynik uzyskał w sprincie, zajmując 7. lokatę. Zawodniczki reprezentacji Polski uplasowały się również na 8. miejscu w wyścigu na dochodzenie na 3 km oraz 12. w jeździe na 1000 m.

Duet Marcin Polak/Michał Ładosz zakończył wyścig na 4 km na 8. pozycji oraz dodał do tego też 11. miejsce w sprincie i 13. w jeździe na 1000 m.

Pełne wyniki MŚ w Montichiari

Wyjazd paraolimpijczyków na MŚ w Montichiari był możliwy dzięki projektowi „Olimpijczyk – przygotowanie zawodników niepełnosprawnych do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich” finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.