Telewizja Polska oraz jej antena TVP Sport, podczas „21. Wielkiej Gali Integracji”, którą patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda i która odbyła się w Warszawie z udziałem liczącej ponad dwa i pół tysiąca ludzi widowni z całego kraju, otrzymały najwyższe w Polsce wyróżnienie związane z promocją sportu osób z niepełnosprawnościami „Medal Przyjaciel Integracji 2016”. Medal przyznawany przez Kapitułę Medalu Integracji już od 21 lat, po raz pierwszy w jego historii przyznany jest telewizji, która właśnie jest Telewizja Polska i jej Redakcja TVP Sport.

Kapituła wyróżniła TVP Sport „Za bezprecedensowy wkład w promocję sportów paraolimpijskich i rekordową skalę relacji z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Dzięki temu spełniły się marzenia paraolimpijczyków i środowiska osób niepełnosprawnością, aby ich występy zostały zaprezentowane szerokiemu gronu widzów– uzasadnił przyznanie medalu Piotr Pawłowski, przewodniczący Kapituły i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Medal wręczał prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga i nie krył swego zadowolenia stwierdzając: „Dzięki TVP został zburzony mur, który istniał dotąd w mediach w odniesieniu do sportu osób z niepełnosprawnością, bo transmisja z Rio pokazała, że emocje są takie same, a zwycięstwa cieszą jednakowo. Dziękujemy za to Telewizji Polskiej. Nie ma z nami Włodzimierza Szaranowicza, z którym przygotowywaliśmy te transmisje. Włodku, bardzo Ci dziękuję”.

Paulina Kowalczyk, Marek Oblaciński oraz Łukasz Szeliga Fot: Marta Kuśnierz Fundacja Integracja

W odpowiedzi na te słowa, odczytany został list gratulacyjny od dyrektora TVP Sport Włodzimierza Szaranowicza, przez odbierającego tę nagrodę kierownika Redakcji Publicystyki TVP Sport Marka Oblacińskiego, któremu towarzyszyła prowadząca w TVP1 i TVP Sport cykliczny program „Pełnosprawni”, Paulina Kowalczyk: „Składam wielkie gratulacje za wspaniałe występy w Rio wszystkim paraolimpijczykom i chciałbym przypomnieć maksymę, że medal olimpijski jest największą nagrodą moralną, jaką człowiek może wręczyć drugiemu człowiekowi. W przypadku paraolimpijczyków, medal jest wartością podwójną – Włodzimierz Szaranowicz, dyrektor TVP Sport” .

Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro, pokazywane „na żywo” w nocnych blokach emisyjnych na antenach TVP1, TVP Sport i stronie internetowej sport.tvp.pl oraz we wszystkich programach informacyjnych na antenach TVP, osiągnęły bardzo dobre wyniki oglądalności. Nocne programy „na żywo”, skupiły przed telewizorami w sumie ponad trzy miliony widzów, a programy wspierające te przekazy, emitowane w TVP1 i TVP  Sport,  „Nasze Rio” i „Polacy w Rio”, wraz  z ukazującymi się codziennie relacjami z igrzysk w programach newsowych na wszystkich antenach TVP, dotarły do ponad 50. milionów widzów. Tak szeroko jeszcze żadna telewizja w Polsce nie obsługiwała Igrzysk Paraolimpijskich. Rzeczywiście, można więc mówić o dużym sukcesie.

„Tego sukcesu medialnego, jakim z pewnością były IPO w Rio, nie osiągnęlibyśmy bez wspaniałych występów polskich para olimpijczyków, którzy dostarczyli nam niebywałych emocji, zdobywając w Rio 39 olimpijskich medali, w tym 6 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. I przede wszystkim do nich kieruję te podziękowania. ”Ten kto myśli, że może i potrafi – Może i Potrafi” – to z pewnością wspierające i motywujące do wielkiej pracy sportowców oraz w ogóle osoby z niepełnosprawnością, wypowiedziane kiedyś przez słynnego malarza Pablo Picasso. Również, znakomicie układała się współpraca z Polskim Komitetem Paraolimpijskim – prezesem Łukaszem Szeligą oraz  Marcinem Jaskółką ” – powiedział do uczestników gali autor projektu „Igrzyska Paraolimpijskie Rio 2016” Marek Oblaciński.

„Medal Przyjaciół Integracji”, przyznany został po raz pierwszy telewizji i to właśnie TVP, jest wielką nagrodą za pracę całego zespołu, który na co dzień przygotowuje dla TVP 1 i TVP Sport program „Pełnosprawni”. Od lat szefem tego projektu jest Renata Bielecka, a z programem na stałe współpracują m.in. Sylwia Michałowska, Dominik Jabłecki czy Bartek Jakubowski.  Produkcyjnie, Tamara Czyż-Kasperek. Również jest to nagroda za pracę całego zespołu ludzi: dziennikarzy, montażystów tych programów, wydawców transmisji i programów, całej ekipy w Rio oraz tej, obsługującej na miejscu te igrzyska w Warszawie.

„To było dla mnie niesamowite doświadczenie zawodowe, które jednocześnie uświadomiło mi,  jak profesjonalne jest podejście do sportu paraolimpijskiego w wielu krajach”powiedziała relacjonująca te igrzyska z Rio Sylwia Michałowska.

„Dla mnie osobiście fakt, że igrzyska paraolimpijskie były relacjonowane przez Telewizję Polską, jest spełnieniem marzeń. Zawsze z zazdrością patrzyłam na ekipy z innych krajów, które swoim rodakom pokazywały zmagania  paraolimpijczyków. W tym roku Polacy mieli taką okazję, mogli poznać polskich zawodników  i mogli być z nich dumni. To wydarzenie bez precedensu i oby tak było zawsze” – podsumowała Paulina Kowalczyk, druga nasza reporterka w Rio.