Patryk Chojnowski po dramatycznym meczu przegrał 2:3 (11:5, 8:11, 11:8, 8:11, 14:16) z Chińczykiem Yang Ge w finale turnieju tenisa stołowego (kat. 10) i zdobył srebrny medal na igrzyskach paraolimpijskich w Rio.

Rio de Janeiro, Brazil - 2016 September 03: Patryk Chojnowski from Poland plays during table tennis training session in Riocentro Pavilion 3 while 2016 Summer Paralympic Games on September 03, 2016 in Rio de Janeiro, Brazil. Rio 2016 Paralympic Games will be held from September 7 until 18. Adam Nurkiewicz declares that he has no rights to the image of people at the photographs of his authorship. Picture also available in RAW (NEF) or TIFF format on special request. Any editorial, commercial or promotional use requires written permission from the author of image. Mandatory credit: Photo by © Adam Nurkiewicz / Mediasport
Patryk Chojnowski fot. © Adam Nurkiewicz

Finał Polak zaczął niepokojąco, od przegrania dwóch akcji, ale później się rozkręcał i pierwszego seta wygrał pewnie (11-5). Drugą partię znów lepiej zaczął Chińczyk i tym razem Chojnowskiemu tak łatwo już nie było. Co prawda zdołał dogonić rywala, ale później górą był już Ge Yang (11-8).

Trzeci set również nie był spacerkiem. W końcu jednak Polak znalazł sposób na rywala, zaczął punktować i wygrał 11-8, a to oznaczało, że od paraolimpijskiego złota dzieli go tylko jeden krok. Postawienie go okazało się jednak za trudne. W czwartej partii od początku prowadził Ge Yang i nie dał sobie jej wydrzeć (11-8), a to oznaczało, że po 26 minutach zaciętej rywalizacji o mistrzostwie zdecyduje piąta partia.

patryk_chojnowski_8292
ceremonia medalowa fot. Adrian Stykowski

W niej zawodnicy szli punkt za punkt i to dosłownie – żadnemu długo nie udało się uciec na dwa „oczka”. Udało się dopiero Chińczykowi (10-8), ale kolejne dwie akcje wygrał Polak i emocje sięgnęły zenitu.

Pierwszą piłkę meczową miał Chojnowski, ale Chińczyk się obronił i za moment sam był o akcję od wygrania meczu. Polak jednak również stanął na wysokości zadania i było 12-12, a następnie 13-13, 14-14. Kolejne dwie akcje wygrał jednak Yang i został mistrzem paraolimpijskim.

– Byłem faworytem, ale nie wytrzymałem tej presji. Zostawiłem tam co mogłem, ale nie grałem jakoś dobrze, a Chińczyk zagrał poprawnie i należało mu się to złoto – powiedział po meczu finałowym  Patryk Chojnowski.

patryk_chojnowski_8258
Patryk Chojnowski ze srebrnym medalem igrzysk paraolimpijskich w Rio fot. Adrian Stykowski