W miejscowości Gavirate  w dniach 21-25.04.2016r. zakończyły się dodatkowe regaty kwalifikacyjne na Igrzyska Paraolimpijskie w Rio oraz zawody międzynarodowe FISA. Ostatnie tegoroczne podejście nie było jednak udane dla naszych wioślarzy.

Zawodnik reprezentacji Polski w parawioślarstwie Jarosław Kailing  w stawce 16 zawodników w kategorii ASM1x zajął ostatecznie 6 miejsce w finale A.

4

Jarek poprawił rekordy życiowe z 2015 roku oraz osiągnął bardzo dobry rezultat, ale niestety to nie wystarczyło, aby zdobyć upragnioną kwalifikacje na Igrzyska Paraolimpijskie w Rio – mówi Tomasz Kaźmierczak trener koordynator kadry Polski wioślarzy niepełnosprawnych.

Natomiast dwójka 2xTAmix Jolanta Majka i Michał Gadowski, która posiada kwalifikacje na Igrzyska Paraolimpijskie w Rio w pierwszym dniu regat zajęła 5 miejsce w finale A, a w drugim dniu poprawia swój wynik, zdobywając srebrny medal finale A.

2

W  Gavirate startował także nasz drugi jedynkarz ASM1x Leszek Niewiarowski, który pierwszego dnia regat zajął 3 miejsce finale C, a drugiego dnia regat otarł się o podium i ostatecznie wywalczył 4 miejsce w finale A.

3

W regatach  rywalizowali zawodnicy z  32 państw z całego świata. Ostatecznie w Igrzyskach w Rio 2016 wystartuje jedna Polska osada 2xTAmix Jolanta Majka i Michał Gadowski, która wywalczyła kwalifikacje na Mistrzostwach Świata 2015 roku.

Autor: Tomasz Kaźmierczak

Wyjazd paraolimpijczyków na regaty w Gavirate był możliwy dzięki projektowi „Olimpijczyk – przygotowanie zawodników niepełnosprawnych do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich” finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.