Dwa złote i jeden brązowy krążek to dorobek polskich łuczników na mistrzostwach Europy w Saint Jean de Monts. Złote medale reprezentanci Polski wywalczyli w zmaganiach mikstów oraz męskich drużyn. Indywidualnie po brąz sięgnęła Milena Olszewska w turnieju pań.

Milena_Olszewska_i_Piotr_Sawicki_na_podium_fot_Ryszard_Pacura
Milena Olszewska i Piotr Sawicki na podium fot. Ryszard Pacura

W kolejnej edycji mistrzostw Europy rywalizowało ponad 143 zawodników z 25 krajów. Świetny występ zanotowała drużyna miksta w składzie Milena Olszewska oraz Piotr Sawicki. Reprezentanci Polski dzięki drugiej lokacie w kwalifikacjach mieli 1/8 finału wolny los. W kolejnej rundzie wyeliminowali reprezentantów Niemiec  Jennifer Hess i Maika Szarszewskiego zwyciężając z nimi 6:2. Miejsce w finale Olszewska z Sawickim zapewnili sobie wygrywając z duetem włoskim Elisabetty Mijno oraz Roberto Airoldi, późniejszymi brązowymi medalistami mistrzostw. W finale nasi reprezentanci spotkali się z drużyna rosyjską w składzie Swietłana Barancewa i Bato Tsydendorżniew, zwycięzcami kwalifikacji. Olszewska i Sawicki wygrywają z faworyzowanymi przeciwnikami 5:3 i sprawiają jedną z największych niespodzianek mistrzostw Europy w Saint Jean de Monts.

Pracowaliśmy na treningach miesiąc przed mistrzostwami Europy znacznie ciężej i widać po wynikach zawodników, że była to trafna decyzja – powiedział trener Ryszard Pacura. – Szczególnie cieszy mnie niespodzianka, jaką sprawili Milena Olszewska oraz Piotr Sawicki pokonując w finale faworyzowaną drużynę z Rosji – dodaje.

Kolejny złoty krążek dla Polski w mistrzostwach Europy wywalczyła drużyna męska w składzie Piotr Sawicki, Paweł Deleszyński oraz Ireneusz Kapusta. Dla Sawickiego było to już drugie złoto wywalczone na mistrzostwach w Saint Jean de Monts. Reprezentanci Polski w półfinale zwyciężyli 6:2 z zespołem Turcji i awansowali do finałów mistrzostw Europy. Walka Polaków o złoty medal odbyła się z gospodarzami turnieju, którzy przegrywają z biało – czerwonymi aż 0:6 i muszą się zadowolić drugim miejscem w turnieju. Na najniższym stopniu podium plasuje się drużyna z Włoch.

Bardzo dobrze zaprezentowała się indywidulanie brązowa medalistka Igrzysk Paraolimpijskich  w Londynie Milena Olszewska, która rozpoczęła mistrzostwa od wygranej w kwalifikacjach. Pierwsze miejsce w elimanacjach dało Polce wolny los w 1/16 finału. W kolejne rundzie Olszewska pokonała 6:2 reprezentantkę z Francji Brigitte Duboc, natomiast w 1/4 wyeliminowała rywalkę z Łotwy Ievę Mellę pokonując ją 6:4. Olszewskiej na drodze do finału stanęła Merve Nur Eroglu z Turcji, wygrywając z naszą reprezentantką Polski 6:2.W finale jednak zawodniczka reprezentacji Turcji nie sprostała Svetlanie Barancewie z Rosji, przegrywając walkę o mistrzostwo Europy wynikiem 4:6. Natomiast w finale pocieszenia reprezentantka polski przyćmiła wynikiem 6:0 Hatice Bayar i mogła cieszyć się z drugiego medalu wywalczonego na tych mistrzostwach, tym razem brązowego.

W rywalizacji indywidulanej na wysokim czwartym miejscu w konkurencji mężczyzn uplasował się Paweł Deleszyński. Niestety w walce o trzecie miejsce nie udało mu się pokonać Maika Szarszewskiego z drużyny niemieckiej. W finale Tsydendorżniew pokonał reprezentanta gospodarzy turnieju Maxima Guerina.

Na 1/16 finału zakończyli swój udział w łukach bloczkowych Adam Dudka oraz Wojciech Piotrowski, natomiast rundę wcześniej z turniejem pożegnał się Krzysztof Kornatowski. W rywalizacji drużynowej Dudka, Piotrowski oraz Kornatowski odpadli  w ćwierćfinale po porażce z Wielką Brytanią. Natomiast na 17. lokacie ex aequo z innymi zawodniczkami sklasyfikowana została Dorota Bartuzi, która także rywalizowała do 1/8 finału w mikście razem Adamem Dudkiem.

Polska w klasyfikacji medalowej zajęła wysokie trzecie miejsce z dwoma złotymi i jednym brązowym medalem. W tabeli mistrzostw wyprzedziły nas tylko drużyny z Rosji oraz Wielkiej Brytanii.

Wyjazd paraolimpijczyków na Mistrzostwa Europy do Francji był możliwy dzięki projektowi „Olimpijczyk – przygotowanie zawodników niepełnosprawnych do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich” finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.