W Katowicach, w dniach 16-17 czerwca po raz pierwszy w Polsce, odbył się Kongres Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Dwa dni obrad poświęcone były dyskusji nad strategicznymi celami działalności komitetu na najbliższe cztery lata oraz wyborom nowych władz Komitetu. Konferencję zaszczycił swoją obecnością Sir Philip Craven, prezydent Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.

Drugiego dnia Kongresu odbyły się wybory do zarządu EPC. Wybrano prezydenta, wiceprezydenta i nowych członków zarządu. Ustępujący ze stanowiska prezydenta EPC John Petersson swojemu następcy życzył przede wszystkim wytrwałości.

Dla polskiego ruchu paraolimpijskiego najważniejszy jest jednak wybór Łukasza Szeligi prezesa PKPar do zarządu Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego (EPC). Ten fakt otwiera zupełnie nowy rozdział w historii polskiego sportu osób z niepełnosprawnością.

– Zrobię trzy konkretne rzeczy – powiedział Łukasz Szeliga, świeżo wybrany członek zarządu Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego – chcę poprawić kwalifikacje trenerów, którzy pracują z naszymi zawodnikami w Europie, zwiększyć wymianę międzynarodową na każdym poziomie oraz włączyć się w organizację zawodów międzynarodowych.

Szeliga dodał również, że będzie lobbować w Parlamencie Europejskim za tym, by z jego poziomu pojawiły się rozwiązania, które będą działać na korzyść rozwoju ruchu paraolimpijskiego w Polsce i Europie. Obiecuje również rozpoczęcie badań na rzecz sportu paraolimpijskiego przy współpracy z Instytutem Sportu.

– To milowy krok we współpracy międzynarodowej – podkreśla prezes PKParu – Pewnie nie ostatni.

Nowym prezydentem Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego został Chorwat Ratko Kovacic, prezes Chorwackiego Komitetu Paraolimpijskiego.