Oficjalna strona Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego

Wyjazd Reprezentacji Polski na Igrzyska Paraolimpijskie w PyeongChang

MSiT Wyjazd na IP PyeongChang 2018-04-19T16:24:07+00:00

Wyjazd Reprezentacji Polski na IP w PyeongChang

W okresie 01.01.2018 r. – 30.04.2018 r. realizowany jest projekt współfinasowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki dotyczący wyjazdu polskiej reprezentacji na XII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie, które odbyły się w Pjongczangu (Korea Południowa) w dniach 9-18 marca 2018 r.

W Igrzyskach wzięło udział 49 reprezentacji narodowych. W 80 konkurencjach rywalizowało 567 zawodników niepełnosprawnych. Program Igrzysk obejmował 6 sportów: narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, biathlon, snowboard, curling na wózkach i hokej na sledgach.
Miejsca medalowe wywalczyli reprezentanci 26 państw, co stanowi 53,06 % ogółu państw uczestniczących. Zawodnicy zdobyli 205 medali.

Polskę na Igrzyskach Paraolimpijskich w Pjongczangu reprezentowało 8 zawodników z 4 dyscyplin sportowych: narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, biathlon i snowboard. Polska reprezentacja w klasyfikacji medalowej IP zajęła 25. Miejsce zdobywając jeden brązowy medal. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja Stanów Zjednoczonych, która zdobyła 36 medali, w tym 13 złotych, 15 srebrnych i 8 brązowych. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja Rosji, która wystąpiła pod auspicjami IPC, z dorobkiem 24 medali, w tym 8 złotych, 10 srebrnych i 6 brązowych. Trzecie miejsce zajęła Kanada, z wynikiem 28 medali: 8 złotych, 4 srebrnych i 16 brązowych.