Oliwia Jabłońska i Michał Golus stanęli w środę na najwyższym stopniu podium podczas Mistrzostw Europy w pływaniu w Dublinie. W sumie na koncie Polaków jest już 5 medali – dwa złote, jeden srebrny i dwa brązowe. Pływacy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

-To był bardzo udany dzień – przyznaje trener kadry Wojciech Seidel – dwa tytuły mistrzów Europy oraz komplet zawodników w finale. Pierwszym tegorocznym złotym medalistą został Michał Golus z Wodnika Radom. Podopieczny trenera Marcina Cieślika od startu do mety prowadził na dystansie 50 metrów stylem dowolnym i z czasem 28,06 pierwszy dotknął ściany. W ślady debiutanta poszła Oliwia Jabłońska (Start Wrocław) na najdłuższym kraulowym dystansie 400 metrów. Wrocławianka pokonała dystans z bardzo dobrym wynikiem 4:34,37.

Bardzo dobrze spisali się także pozostali polscy zawodnicy, którzy starowali wczoraj na irlandzkiej pływalni, a zwłaszcza Igor Hrehorowicz – na 8 pozycji zakończył swój start na 100 m stylem motylkowym i  ustanowił nowy rekord Polski w tej konkurencji – 1:05,40. Ponadto w  popołudniowym finale konkurencji 50 m stylem dowolnym w grupie S8 zameldowały się dwie zawodniczki Szansy Start Gdańsk Monika Belczewska i Nikola Kacik. Podopieczne trenerki Hanny Klimek Włodarczyk zajęły 7 i 8 miejsce.

W ciągu 3 dni Polacy wywalczyli 5 medali. Tytuł wicemistrza Europy zdobył Jacek Czech na 50m st. grzbietowym S2. Brązowe medale wywalczyli  Kamil Rzetelski (Start Wrocław) na 100m st. motylkowym S13 oraz Wojciech Makowski (IKS AWF Warszaw) na 50m st. dowolnym S11.

Mistrzostwa Europy w pływaniu potrwają do 19 sierpnia. W Dublinie Polskę reprezentuje 16 zawodników.