Historia letnich Igrzysk Paraolimpijskich

Pekin 2008

Pekin 2008 ParalympicsXIII Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w Pekinie w dniach 06-17 września 2008 r. z udziałem blisko 4000 sportowców ze 147 państw zakończone olbrzymim sukcesem organizacyjnym, sportowym i medialnym gospodarzy Igrzysk.
Komitet Organizacyjnych Igrzysk w Pekinie pracował pod hasłem “Wspólne przygotowania i równy splendor” dla obu Igrzysk. Zgodnie z przyjęta strategią zapewnił równe warunki obsługi i pobytu zarówno olimpijczykom, jak i paraolimpijczykom. Obu igrzyskom olimpijskim i paraolimpijskim przyświecało jedno wspólne hasło – slogan „Jeden Świat, Jedno Marzenie”, które miało łączyć ludzi na całym świecie.
Program Igrzysk obejmował 20 dyscyplin sportowych: W ciągu 11 dni startów rozegrano 472 konkurencje (262 dla mężczyzn, 176 dla kobiet i 34 mieszane). Ustanowiono 279 nowych rekordów świata i 339 nowych rekordów paraolimpijskich.
Polski sport paraolimpijski reprezentowało 91 zawodników, którzy zdobyli kwalifikacje w 11 dyscyplinach. Reprezentacja Polski zdobyła ogółem 30 medali w 6 dyscyplinach sportu, w tym: 5 złotych, 12 srebrnych, 13 brązowych.
W klasyfikacji generalnej wg zdobytych złotych medali Polska uplasowała się na 18 miejscu, a wg liczby zdobytych medali ogółem na 13 miejscu.